Akivades (Ruditapes decussatus, Linnaesus, 1758)'te farklı işleme tekniklerinin kalite kriterlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects to quality criterias of different processing techniques in the carpet shell clams (Ruditapes decussatus, Linnaesus,1758)
  1. Tez No: 352021
  2. Yazar: BARIŞ KARSLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE ÇAĞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, akivades (Ruditapes decussatus, Linnaesus, 1758)'te farklı işleme tekniklerinin kalite kriterlerine etkisi araştırılmıştır. Akivadesler tütsü, tütsü-marine ve marine akivades olarak işlenmiş ve +2±1°C'de 7 ay süreyle depolanmıştır. Kimyasal kalite parametreleri olan TVB-N, TMA-N ve TBA değerleri depolama sonunda sırasıyla, tütsü grubunda 28,86 mg/100g, 2,49 mg/100g, 0,98 mg malonaldehit/kg, tütsü-marine grubunda 11,26 mg/100g, 2,84 mg/100g, 0,72 mg malonaldehit/kg ve marine grubunda 19,01 mg/100g, 3,55 mg/100g, 6,14 mg malonaldehit/kg olarak bulunmuş ve hiç bir grubun kalite sınır değerlerini aşmadığı tespit edilmiştir. Depolama sonunda toplam aerob mezofil bakteri sayısı marine grubunda 2,62 log kob/g, tütsü ve tütsü-marine grubunda
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of the effects to quality criterias of different processing technique in the carpet shell clams (Ruditapes decussatus, Linnaesus, 1758). Carpet shell clams were processed as smoked, smoked-marinated and marinated and stored for 7 months at +2±1°C. At the end of the storage period, the quality parameters, TVB-N, TMA-N and TBA values, were found as 28,86 mg/100g, 2,49 mg/100g and 0,98 mg malonaldehit/kg for smoked group, 11,26 mg/100g, 2,84 mg/100g and 0,72 mg malonaldehit/kg for smoked-marinated group and 19,01 mg/100g, 3,55 mg/100g and 6,14 mg malonaldehit/kg for marinated group, respectively. However, none of these groups exceeded the limit values. Total mesophilic aerobic bacteria counts were found as 2,62 cfu/g in marinated group and