Manda sütünden yapılan dondurma örneklerinin kalitesi
Quality of ice cream samples made from buffalo
  1. Tez No: 352142
  2. Yazar: HATİCE BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada manda, inek ve manda-inek (1:1) sütü karışımlarından dondurma yapılmış ve bu dondurmaların bazı mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri araştırılmıştır. Manda sütünden yapılan dondurma örneklerinin ilk erime süresi (1487,55 s); inek sütünden yapılan ve manda-inek sütünden yapılanlara göre oldukça uzun bulunmuştur. Manda sütü ile dondurma miksi örneklerinin hacim artışı (%42,19) inek sütüyle yapılanla (41,79) paralel bulunmuştur. Dondurma örneklerinin koliform grubu bakteri sayısı düşük bulunurken (
Özet (Çeviri)
In this study, ice cream samples were made from buffalo milk, cow milk and their mix and analyzed as microbiological, chemical, physical and sensory properties. First melting time of ice cream samples with buffalo milk (1487,55s) was longer than that of cow milk (1149,13s). The overrun ration of buffalo milk ice cream samples (42,19%) were paralleled with that of cow milk (41,79%). As the coliform group bacteria counts of ice cream samples were found at low level as