Değişik dikarbonil bileşiklerinin asimetrik indirgenmesi
Asymmetric reduction of different dicarbonyl compounds
  1. Tez No: 352211
  2. Yazar: NURGÜL ÇANTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YUSUFOĞLU, DR. TÜLAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez projesinde diketonlar asimetrik indirgenerek kiral keto alkoller elde edilmiştir. Kiral keto alkoller, antibiyotiklerin, anti-bakteriyellerin, anti-depresyon ve anti-virutik ilaçların sentezlenmesinde önemli yapı taşlarıdır ve günden güne artan bir öneme sahiptirler. Tez konusu olan dikarbonil bileşikleri literatürdeki yöntemlerle başlangıç maddesi olarak sentezlenmiştir. Aril alkil diketonların sentezi, alkenin ılımlı şartlar altında KMnO4 ile oksidasyonu sonucu gerçekleştirilmiştir. Simetrik diaril ketonlar onlara karşılık gelen rasemik keto alkollerin t-BuOH içinde I2/K2CO3 kullanılarak oksidasyonu ile sentezlenmiştir. Rasemik ketoalkoller ethanol-H2O içinde KCN ile karşılık uygun aldehitlerin benzoil kondenzasyonu ile hazırlandı. Benzil ekmek mayası ile diketonların değişken şartlar altında indirgenmesinde referans madde olarak kullanıldı. Birçok şeker, enzim inhibitörleri, çözücü, ısı uygulaması, mineral ilavesi değişken şartlar olarak kullanılmıştır. Ekmek mayası ile en iyi koşullar sentezlenen ve satın alınan ?- ve ß-diketonlara enantioseçici indirgenmesinde uygulanmıştır. Sentezlenen diketonların yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Bu tez çalışmasında toplam 12 adet kiral keto alkol sentezlenmiştir. Bunların enantiomerik zenginlik dereceleri HPLC ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, chiral keto alcohols were obtained by asymmetric redutcion of diketones. Chiral keto alcohols are important building blocks for the synthesis of antibiotics, antidepressant and antiviral drugs, and their significance is inceasing respectively. Dicarbonil compound in this thesis were synthesized as starting material by the determined method. Synthesis of these were achieved by oxidation of alkene with KMnO4 under moderate conditions. For this reason, first the alkene derivatives were obtained. Diaryl symmetric diketones were synthesized oxidation of their corresponding rasemic keto alcohols using I2/K2CO3 in t-BuOH.The rasemic keto alcohols were prepared by the benzoin condensation of the corresponding aldehydes with KCN in ethanol-H2O. Benzyl was used reference substance under variable conditions for reduction of diketones with baker's yeast. Many of sugar, enzyme inhibitors, solvents, heat treatment, addition of minerals used as variable conditions. The best condition by baker's yeast was applied at the enantioselective reduction of synthesized and purchased ?- and ß-diketones. Structures of synthesized diketones were enlighted by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, mass spectroscopy.