S-alkil-asetilasetontiyosemikarbazonlar kullanılarak nikel(II) ve demir(III) komplekslerinin sentezi
Synthesis of nikel(II) and iron(III) complexes using S-alkyl-acetylacetonethiosemicarbazones
- Tez No: 352218
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada tiyosemikarbazon, metil halojenür ve asetilaseton kullanılarak N2O2 donör atom setine sahip tiyosemikarbazonların nikel(II) ve demir(III) çelatları elde edilerek yapıları aydınlatılmıştır. Tiyosemikarbazon ve komplekslerin özellikleri ve yapıları elementel analiz ve spektroskopik yöntemlerle (IR, 1H-NMR, EI-MS, UV-vis) araştırıldı. İki kompleksin tek kristal yapısı X-ışını kırınımı yöntemi ile aydınlatıldı. Bu sınıftan bileşiklerin bakteriyal ve viral enfeksiyonlar, sedef hastalığı, romatizma ve parazitlerin sebep olduğu hastalıklarda tedavi edici özellikleri bilinmektedir. Biyolojik aktivite bu sınıf bileşiklerin sahip olduğu aldehit veya keton grubuna bağlı olarak değişmektedir. Bu bakımdan, aromatik halkalarda yer alan farklı substitüentlerin yanı sıra, bu çalışmada deneneceği üzere asetilaseton gibi dion sınıfından bileşiklerin kullanılması bu sınıftan bileşiklerin çeşitlendirilmesine katkı yapacaktır. Ayrıca nikel(II) ve demir(III) komplekslerinin farklı aldehitler kullanılarak sistematik kombinasyonlarını elde etmek, bu sınıftan bileşiklerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin anlaşılması için önemli yararlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have been synthesized and characterized of nickel(II) and iron(III) complexes including N2O2 donors atoms by using thiosemicarbazide, metyl halide and acetylacetone. The properties and structures of thiosemicarbazone and its complexes were investigated by elemental analyses and spectroscopic methods (namely, IR, 1H-NMR, EI-MS, UV-vis). Single crystal structures of two complexes were determined by using X-Ray Diffraction Method. The compounds of this class are known therapeutic properties of bacterial and viral infections, psoriasis, rheumatism and diseases caused by parasites. The biological activity of this class compounds varies depend on the aldehyde or ketone group. In this respect, as well as different substituents in the aromatic rings, the dione compounds such as acetyl acetone used in this study to this class of compounds will contribute to the diversification. In addition, the systematic combinations of nickel (II) and iron (III) complexes obtained by using different aldehydes, compounds of this class of physical, chemical and biological properties will be important for understanding.