Kırka Boraks İşletmesi atık killerinin tuğla yapımında kullanılabilirliğinin araştırlması
- Tez No: 35233
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Etibank-Kırka Boraks İşletmesi Bor Türevleri Tesisi atıklarının tuğla sanayiinde hammadde olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi ile ilgilidir. Bu amaçla Kırka' dan getirilen iki farklı atık malzeme, Kılıçoğlu Tuğla Fabrikası toprağı ile belirli oranlarda karıştırılarak, 16 farklı karışım grubu oluşturulmuş ve bunlar 4 farklı sıcaklıkta pişirilmişlerdir. Yapılan basınç "dayanımı testlerine göre en iyi sonucu veren numune grubu, komple tuğla deneylerine tabi tutulmuş ve elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, Kırka-Bor Türevleri Tesisi atıklarının belli oranlarda tuğla toprağı katkısıyla, tuğla yapımında kullanılabileceği ve normal tuğla topraklarına göre bazı avantajlar sağlayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is concerned with the determination of possible use of Etibank-Kirka Borax Company, Boron Derivatives Plant tailings as a raw material in brick manufacturing industry. For this purpose 2 different tailing materials taken from Kırka and Kılıçoğlu clays were mixed at certain ratios and 16 different sample groups were obtained, these were then fired at 4 different temperatures. The sample group showing higher strength according to the loading tests was undergone to the complete brick tests and the results were summarized. From the results obtained, it was understood that Kxrka tailing materials mixed with ordinary brick clays could be used in brick making and that they could have some advantages over ordinary clays.