Inflation and non-gaussianity parameter
Enflasyon ve gauss olmayan parametre
- Tez No: 352325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ONUR KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enflasyon evrenin ivmelendirilmiş genişleyen aşamasıdır. Bu aşama için geometri hubble parametresinin hemen hemen sabit olduğu yerde yaklaşık olarak de-Sitter'dır. Teorik olarak enflasyonu üretebilen çok mekanizma vardır. Bu mekanizmalar arasında en basiti bizim ilgileneceğimiz enflasyonun tek alan modelleridir. Agullo ve Parker(Ganc'da farklı teknikler kullanarak) yavaş yuvarlanma koşulu durumunda vakum olmayan başlangıç durumuyla gauss olmayan durumu arttırılabileceğini gösterdiler. Onlar skaler alan inflatonun ağaç mertebesinde mod fonksiyonu, u'yu kullanarak üç nokta korelasyon fonksiyonunu hesapladılar. Kahya, Onemli, Woodard izleyici ve zeta arasındaki etkileşimle mod fonksiyonu için iki ilmik düzeltmesini hesapladılar. Bu işte biz düzeltilmiş mod fonksiyonu kullanarak Ganc'ın hesaplamalarını devam ettirdik. Diğer bir deyişle biz fNL parametresi üzerinde başka kısıtlamalar daha koymak için vakum olmayan başlangıç durumunda ikiz spektrum üzerinde kuantum etkilerini çalıştık.
Özet (Çeviri)
Inflation is the accelerated expanding phase of the universe. For this phase the geometry is nearly de-Sitter where Hubble parameter is almost constant. Theoretically there are many mechanisms which can produce inflation. The simplest among these mechanisms are single field models of inflation, which we will concrete on. Agullo and Parker (also Ganc using different techniques) showed that for slow-roll inflation with non-vacuum initial state, one can get enhanced non-gaussianity. They calculated three point correlation function using tree order mode function, u, of scaler field inflaton. Kahya, Onemli, Woodard computed the two loop correction to the mode function by interaction between spectator and ζ. In this work, we extended the calculation of Ganc using this corrected mode function. In other words we studied the quantum effects on the bispectrum in the non-vacuum initial state to put further constraints on fNL parameter.