Etibank Kırka Boraks İşletmesi atıklarının sır olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Study for determining of being usable as ceramics glaze of waste muds of Etibank Kırka Boraks Enterprise
- Tez No: 78656
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada teorik bilgiler kısmında bor mineralleri ve bor içerikli seramiklerin neler olduğu, özellikleri, üretim teknolojileri ve kullanım alanları, seramik sırlar hakkında bilgiler, frit ve fritin sır yapımındaki önemi, frit hammaddelerinin neler olduğu, fritin üretim teknolojisi ve borun seramik sırı yapımındaki önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Deneysel çalışmalarda ise Etibank tarafından Kırka Boraks İşletmesi Müessesesinin konsantre tinkal üretimi esnasında atılan borca zengin atık çamurun seramik sır olarak değerlendirilebilmesi olanakları araştırılmıştır. Mevcut atık çamur doğrudan ve SiO2 katılarak sır hammaddesi olarak kullanılmış ve ayrıca atık çamura çeşitli maddeler ilave edilerek çamurun fayans sır bilişimine uyarlanmasına da çalışılmıştır. Ayrıca sırların seger formüllerinden yararlanarak yüzey gerilim ve genleşme katsayıları bulunmuş ve endüstrideki değerlerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak fritleştirilmiş sır bileşimi fayans hamuruna uygulandığında çok parlak saydam bir sır tabakası elde edilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
STUDY FOR DETERMININ OF BEING USABLE AS CERAMICS GLAZE OF WASTE MUDS OF ETİBANK KIRKA BORAKS ENTERPRISE SUMMARY Boran minerals and ceramics including boran and their properties and production technologies and also their application fields, ceramic glaze, frit and its importance for making glaze, frit raw materials and its production technology hava been studied and importance of boran for making glaze has been emphasised within theoretical knowledges part of this thesis. By experimental works, it's tried to find possibilities for using waste-mud including abundant boran, which occures during production of concentrated tinkal by Etibank Kırca Boraks İşletmesi Müessesesi, as ceramic glaze. Prensent waste-mud only itself and also with SİO2 have been used as glaze raw materials and in addition to this, various materials have been added to waste-mud and so, it's been tried to convent wouste-mud to faience glaze. Separetly, by using segger formulations, surface tension and coefficient of expansion of glazes have been found and compared with values at Industry. Finally, when fritted glaze combination has been applied to faience paste (frit), very bright and transparent glaze layer has come out.... viu