Out-of-kilter algoritması ve sıvılandırılmış petrol gazı dağıtım işletmesinde bir uygulama denemesi
- Tez No: 35240
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
III ÖZET Şebeke akış modelleri bir noktadan diğer bir noktaya uygun mal akış miktarını bulmada yardımcı olmaktadır. Çalışmamızda şebeke akış problemlerinin, özellikle de minimum maliyetli şebeke akış problemlerinin çözümünde kullanılan Out-of-kilter algoritmasının teorik yapısı incelenmiş ve uygulaması yapılmıştır. Algoritma yardımıyla işletmelerde mal dağıtım problemlerinin nasıl çözümlendiği, Aygaz AŞ. işletmesindeki bir uygulamayla gösterilmeye çalışılmıştır. Sözkonusu işletmenin işlevi sıvılandırılmış petrol gazını temin etmek, depolamak ve dağıtımını yürütmektir. İşletmenin şebeke akış modeli kurularak Out-of-kilter algoritmasından yararlanılarak çözülmüştür. Çözüm sonucunda işletme için bir aylık minimum maliyetli sıvılandırılmış petrol gazı alım ve dağıtım planı hazırlanmıştır. Şebeke akış modelinin çözümü sonucunda elde edilen bilgiler yardımıyla işletme yöneticisinin ileriye dönük daha sağlıklı ve tutarlı kararlar. alabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Network flow problems are helpful in finding out the product flow from one point to an other. The theoretical framework of the Out-of-kilter algorithm, which is used in the solution of network flow problems“especially the minimum network flow problems”has been examined. How algorithm brings solutions to company product distribution problems, has been endeavoured to be explained via a field study in Aygaz Corporation. The function of the company on which the field study has been applied, is to carry out the procurement, storing and distribution of the liquefied petroleoum gas. The network flow model has been built and solved with the aid of the Out-of-kilter algorithm. As a result of the solution, a monthy minimum cost purchase and distribution plan has been developed for the company. The company manager could make more consistent and sound future decisions by means of the information obtained as a result of the solution of the network flow model.