İskenderun körfezi'nde dağılım gösteren lesepsiyen balık türlerinin avdaki bulunurluğu ve trol torba seçiciliğinin belirlenmesi
Distributed in iskenderun baylessepsianfish speciesdetermination of the availability in catch and trawl cod selectivity
- Tez No: 352508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Eylül 2013'de İskenderun Körfezi'nde gerçekleştirilen bu çalışmada, lesepsiyen türlerin avdaki bulunurlukları ve trol torba seçicilikleri incelenmiştir. Operasyonlar üç farklı derinlik konturunda (0-20m, 20-40m ve 40-60m) yapılmıştır. Saha çalışmalarında toplam olarak 56 kemikli balık, 6 kıkırdaklı balık, 11 kabuklu, 2 bivalvia, 2 ekinodermat, 2 gastropod, 1kafadan bacaklı ve 1 adet yumuşakça türlerine rastlanmıştır. Elde edilen sonuçlar; yakalanan kemikli balıkların biyokütlesinin %55'inin lesepsiyen türlerden oluştuğunu göstermiştir. Seçicilik eğrisi sadece S.undosquamis, N. randalli ve E. klunzingeritürleri için çizilebilmiştir. Elde edilen sonuçlar bu üç tür için; seçicilik faktörünü sırasıyla 10.08, 4.24 ve 3.01 olduğunu göstermiştir. Ayrıca %L50 değeri aynı sırayla; 22.18cm, 9.33cm ve 6.62cm olarak tespit edilmiştir. Buna ek olarak U.pori ve U. moluccensis gibi ekonomik lesepsiyen türlerin özellikle büyük boylu bireylerinin oranının son derece düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conducted in September 2013 in the Gulf of Iskenderun in this study, lessepsian species availability of the catch and trawl codend selectivity were investigated. Operations at three different depth contours (0-20m, 20-40m and 40-60m) were made. From field studies a total of 56 Osteichthyes, 6 Chondrichthyes, 11 Crustacea, 2 Bivalvia, 2 Echinodermata, 2 gastropods, 1Cephalopo and1 Gastropoda species were found. The obtained results; caught 55% of Osteichthyes biomass showed lessepsian of species. Selectivity curve only S.undosquamis, N. Randalli and E. klunzingeri could be drawn for the species. The obtained results for these three species, the selectivity factor, respectively 8.10, 4.24 and 3.01 showed. Also in the same order L50% value; was determined to be 22.18cm, 9.33cm and 6.62cm. And in addition to this U.pori, U.moluccensis economic lessepsian species as the proportion of individuals of particularly great height has been found to be extremely low.