İskenderun körfezi'nde dağılım gösteren Solea solea ve Solea lascaris'in üreme döneminin belirlenmesi
Determination of the reproductive period of S. solea and S. lasscaris which distributed in the gulf of Iskenderun
- Tez No: 379743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, İskenderun körfezinde dağılım gösteren Solea solea ve Solea lascaris'in üreme döneminin belirlenmesine amaçlanmıştır. Örneklerin temin edilebilmesi için aylık olarak yapılan saha çalışmalarında trol ve uzatma ağı operasyonları gerçekleştirilmiştir. Örnek temin edilme durumuna göre her ay birer saatlik 3 ile 5 arasında trol operasyonu yapılmıştır. Trol örneklemelerinde“Geleneksel Akdeniz Tipi Trol Ağı”kullanılmıştır. Bazı aylarda trol örneklemelerinden yeterli miktarda Solea solea bireyi elde edilememiştir. Bu aylarda gerekli Solea solea bireyleri fanyalı dil uzatma ağları ile yapılan operasyonlarla temin edilmiştir. Örneklerin değerlendirilmesinde trol ve uzatma ağlarından elde edilen tüm bireyler birlikte kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar; Solea solea'nın su sıcaklığının en düşük olduğu Ocak-Mart ayları arasında, Solae lascaris'in ise Mart-Nisan aylarında ürediğini göstermiştir. Solea solea ve Solea lascaris'in dişi bireylerinin ilk eşeysel olgunluk boyları ise sırasıyla 26.37cm ve 13.23cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of the spawning period of Solea solea and Solea lascaris which distributed in the Gulf of İskenderun, was aimed. During field work, trawl and gillnet operations were carried out monthly to obtain individuals of Solea solea and Solea lasscaris as target species. From 3 to 5 trawl operations were made each month according to providing of samples. Each trawl operations were conducted for one hour. For trawl samplings,“Traditional Mediterranean Type Trawl Net”was used. Enough amount for individually Solea solea were not obtained in some trawl sampling. Individuals of Solea solea for this months were provided by gillnet. All individuals obtained from trawl and gillnet were used for assessment of samplings. The obtained data showed that Solea solea spawn from January to March which water temperature was lowest, Solea lascaris spawn from March to April. First sexual maturity length of female Solea solea and Solea lasscaris 26.37cm and 13.23cm were determined respectively.