İskenderun Körfezi'nde bulunan Dussumieria elopsoides Bleeker, 1849'in bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
The investigation some biological characteristic Dussumieria elopsoides Bleeker, 1849 living in Iskenderun Bay
- Tez No: 408932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ERGÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada İskenderun Körfezi'nde dağılım gösteren Dussumieria elopsoides Bleeker, 1849'in bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ekim 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında yapılan aylık örneklemeler ile 815 adet birey incelenmiştir. Araştırmada Dussumieria elopsoides'in boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları, boy-yaş, ağırlık-yaş, boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü ve gonadosomatik indeks değerleri saptanmıştır. İncelenen örneklerin 379 (%46,50) adedi dişi, 436 (%53,50) adedi ise erkek bireylerden oluşmuştur. Dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum toplam boy değerleri sırasıyla 11,1-20,2 cm ve 10,0-17,5 cm iken; yine dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum ağırlık değerlerinin sırasıyla 7,08-46,4 g ve 6,72-44,7 g olduğu tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireyler için hesaplanan boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla W=0,00144xL3,582 ve W=0,00155xL3,555 olarak bulunmuştur. Otolitten yaş okumaları sonucunda, dişi ve erkek bireyler için yaşlar; minimum 0 ve maksimum 4 yaş grubu olarak belirlenmiştir. Büyüme pozitif allometrik olarak belirlenmiştir. von Bertalanffy boyca büyüme eşitlikleri dişi bireyler için; L∞=21,24 cm, K=0,196 yıl-1, t0=-4,180 yıl, erkek bireyler için; L∞=24,29 cm, K=0,160 yıl-1, t0=-4,648 yıl ve tüm bireyler için L∞=22,56 cm, K=0,168 yıl-1, t0=-4,654 yıl olarak hesaplanmıştır. Ortalama kondisyon faktörü dişi bireylerde 0,71±0,079, erkek bireylerde 0,69±0,092 ve tüm bireylerde 0,70±0,087 olarak bulunmuştur. İlk cinsi olgunluk boyu, dişi ve erkekler için sırasıyla 15,93 cm ve 14,18 cm olarak belirlenmiştir. Aylık gonadosomatik indeks (GSI) değerleri, Dussumieria elopsoides'in Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül ayları arasında ürediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determine some biological characteristics of Dussumieria elopsoides Bleeker, 1849 in Iskenderun Bay. A total of 815 individuals were examined by sampling monthly October 2013 – September 2014 in the years. The length, weight, age, weight-age, length-weight, relationships condition factor and gonadosomatic index values of Dussumieria elopsoides were determined. The examined sample includes 379 (46.50%) female and 436 (53.50%) male specimens. The total length range for females and males was 11.1-20.2cm and 10.0-17.5cm, respectively; and the weight range for females and males was 7.08-46.4 g and 6.72-44.7 g respectively. The length-weight relationships computed for female and male specimens was respectively as; W=0.00144xL3.582 and W=0.00155xL3.555. The minimum and maximum ages determined based on otholit readings for females and males ranged from 0 to 4. The growth of Dussumieria elopsoides was determined as positive allometric. The computed von Bertalanffy growth parameters were estiamted as L∞=21.24cm, K=0.196 year-1, t0=-4.180 year for females, L∞=24.29 cm, K=0.160 year-1, t0=-4.648 year for males and L∞=22.56 cm, K=0.168 year-1, t0=-4.654 for all population. The mean condition factor of females, males and all population were found as 0.71±0.079, 0.69±0.092 and 0.70±0.087 respectively. Length at first maturity for female and male were estimated 15.93 cm and 14.18 cm respectively. The monthly GSI values are showed spawns of Dussumieria elopsoides between April-May-June-July-August and September.