Nükleer güç santrallerinin çevre etiği açısından irdelenmesi
Examination of nuclear power plants in the view of environmental ethics
  1. Tez No: 352553
  2. Yazar: FEYZA ERDÖŞEMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde enerjiye duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Artan bu enerji ihtiyacını karşılamak üzere yeni alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Alternatif kaynaklardan biri olan nükleer enerji santralleri ülkemizde özellikle son zamanlarda iyice gündeme gelmiş ve üzerinde en çok konuşulan enerji kaynağı olmuştur. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, enerji kaynağı olarak, nükleer enerji gibi alternatiflere ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Ancak nükleer enerji üretiminde, çevresel etkilerinin ve risklerinin de karar aşamasında detaylı ve objektif olarak ortaya konması ve tartışılması gerekmektedir. Bu çerçevede yapılan çalışmalara baktığımızda, nükleer enerji santrallerin çevresel etkilerinin avantajlarının ve dezavantajlarının tartışıldığı çalışmalar mevcuttur. Fakat nükleer enerji santrallerin beşikten mezara; karar aşamasından üretime geçmesi, üretim prosesleri, atık bertarafları gibi tüm aşamalarının“çevre etiği”anlamında irdelendiği bir çalışma yapılmamıştır. Özellikle, nükleer enerji santralleri dediğimizde, 'gelecek kuşaklar ve hakları' konusunu ele alan bir çalışma henüz ülkemiz ölçeğinde bulunmamaktadır. Bu çalışma ile hedeflenen; nükleer enerji santrallerin çevresel anlamda avantajlarının ve dezavantajlarının fosil yakıtlı santrallerle karşılaştırılarak gerekliliğinin çevre etiği anlamında tartışılmasıdır. Sonuç olarak, nükleer enerji santralleri aracılığı ile enerji üretiminin çevresel etkilerinin, fosil yakıtlı santrallere göre sera gazı salımları, çıkan atık miktarları ve ihtiyaç duyulan hammadde miktarının azlığı açılarından daha 'çevre dostu' gibi görünmektedir. Ancak, bir ülkede nükleer enerji santrali kurulması kararı verilirken; gerek nükleer enerji santrallerin olduğu yerlerde yaşayan yerel halkın, gerek bu santrallerde çalışan insanların, özellikle de politikacılar ve karar vericilerin“çevre bilinci”nin çok fazla gelişmiş olması, doğal değerleri kavraması ve içselleştirmiş olması, gelecek kuşakların haklarının da farkında olması kesinlikle önkoşuldur. Bu amaçla ulusal ya da (ve) uluslar arası düzeyde nükleer enerji santrallerinin kurulmasına yönelik etik kodların oluşturulması ve bunların hayata geçirilmesi zorunludur.
Özet (Çeviri)
The need for energy is continuously increasing nowadays. In order to meet this increasing need for energy, alternative energy resources should be supplied. One of the alternative sources is the nuclear energy which is the most arguable energy source in our country recently. For developing countries like Türkiye, alternatives like nuclear energy are gravely needed. However, environmental impacts and risks of nuclear energy should be stated and discussed objectively. When we check the previous studies on this topic, we can find results both on advantages and disadvantages of nuclear energy. However, any study which discusses a nuclear energy plant on the view of environmental ethics from birth to the end; construction of plant, production processes and waste disposal. Similarly, any study could not be found related with the effects of nuclear energy on future generations. Along this line, the main aim of this work is to discuss the necessity of nuclear plants in terms of environmental ethics by stating the advantages and disadvantages of nuclear energy plants, compared with fossil fuel plants. As a result, nuclear energy power plants seemed to be more environment-friendly compared to fossil fuel plants in the view of CO2 and other greenhouse gases emissions. However, in order to decide constructing a nuclear energy power plant or not, people who are involved in this decision; locals that live there, people that will work, politicians and administrators; should be well aware of environmental facts and rights of future generations. In order to serve this purpose, both national and international ethical codes on nuclear energy power plants should be set and internalized by the related actors in this sector.