Eskişehir ili Sivrihisar ilçesi Kapaklıkaya Evi restorasyon önerisi
The restoration proposal of the Kapaklikaya Mansion in Sivrihisar
  1. Tez No: 352554
  2. Yazar: OYA AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir İli, Sivrihisar İlçesi'nde yer alan sivil mimari örneklerinden Kapaklıkaya Evi konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, söz konusu yapının korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için mevcut durumunun saptanması, özgün özelliklerinin tespit edildiği restitüsyon çalışması, fiziksel ve işlevsel müdahalelerin belirlendiği restorasyon önerilerinin hazırlanmasıdır. Çalışma kapsamında, yapının belgeleme ve analiz çalışmaları, kütüphane ve arşiv araştırmaları, yapı ve benzer örnekler üzerinde gerçekleştirilen karşılaştırmalı çalışma ile yapının restitüsyonu yapılmış ve restorasyon önerilerinin hazırlanması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu bu çalışmalar sonucunda, özgün durumunu büyük oranda koruduğu saptanan konutun restorasyon projesi, uygulamaya yönelik olarak, fiziksel ve işlevsel müdahaleleri kapsayacak içerikte hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Kapaklıkaya mansion in Sivrihisar is being examined, as an example of civil architecture. The purpose of this study; for transferring to future generations through conservation of the aforementioned structure, is determination of the current status, preparation of the restitution study which its original features are defined, and restoration proposals which material and functional interference are determined. Within the scope of this study; structure-related documentation and analysis studies, library and archive studies, the structure restitution and restoration proposals preparation through comparative studies that have been performed on the mansion and similar samples, were accomplished. As a result of these studies; proposal for restoration of the mansion which is identified as largely preserved its original state, was prepared application oriented covering material and functional interferences.