Kaş ve çevresi florası
The flora of Kaş
- Tez No: 352560
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma alanı Antalya ilinin Kaş ilçesi ve civarında gerçekleşmiştir. Alandan 2011-2014 tarihleri arasında 800 bitki örneği toplanmıştır. 67 familya ve 280 cinse ait, 504 takson tespit edilmiştir. Toplam 45 takson endemiktir. Endemizm oranı % 8,92'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir; 217'sı Akdeniz elementi (% 43,05); 12' si İran- Turan elementi (% 2,38); 8'i Avrupa- Sibirya elementi (% 1,58) ve 267' u çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen (% 52,77) taksonlardır. Bilim Kodu : 203.1.017 Anahtar Kelimeler : Flora, Kaş , Antalya Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayri DUMAN
Özet (Çeviri)
Research area is located west of Antalya named Kaş including the surroundings. 800 plant specimens were collected from the area during 2011-2014. Identification of the specimens revealed the presence of 504 taxa belonging to 280 genera in 67 families. A total of 45 (% 8,92) taxa are endemic to Turkey. The distribution ratios of the taxa into the phytogeographical regions are follows: Mediterranean 217 (%43,05); Irano-Turanian 12 (% 2,38); Euro- Siberian 8 (%1,58) and Multiregional and the others which their regions unclarified are 267 (% 52,77). Science Code : 203.1.017 Key Words : Flora, Kaş, Antalya Page Number : 117 Supervisor : Prof. Dr. Hayri DUMAN