Fibonacci ve lucas polinomları için doğurucu fonksiyonlar
Generating functions for fibonacci and lucas polynomials
- Tez No: 352561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde Fibonacci, Lucas, Pell, Pell Lucas, Jacobsthal ve Jacobsthal Lucas polinomları incelenmiştir. Tez dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde ön bilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde sırasıyla Fibonacci ve Lucas polinomlarının doğurucu fonksiyonları, rekürans bağıntıları, bilateral ve bilineer doğurucu fonksiyonları ve genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas polinomları verilmiştir. Beşinci bölümde sırasıyla Pell ve Pell Lucas polinomlarının doğurucu fonksiyonları, rekürans bağıntıları, bilateral ve bilineer doğurucu fonksiyonları verilmiştir. Altıncı, yedinci ve sekizinci bölümlerde ise bazı genelleştirilmiş polinomlar verilmiştir. Son bölüm ise bu çalışmayla ilgili varılan sonuç ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fibonacci, Lucas, Pell, Pell Lucas, Jacobsthal and Jacobsthal Lucas polynomials are investigated. This thesis consists of nine chapters. The first chapter is devoted to introduction. In the second chapter, preliminaries and some definitions and lemmas to be used in the next chapters are given. In the third and fourth chapters, generating functions, recurrence relations and bilinear and bilateral generating functions for Fibonacci and Lucas polynomials and generalized Fibonacci and Lucas polynomials are provided. In the fifth chapter, generating functions, recurrence relations and bilinear and bilateral generating functions for Pell and Pell Lucas polynomials are provided. In the sixth, seventh and eighth chapters, some generalized polynomials are studied. In the last chapter of this work contains conclusions and proposals.