Karbon nanotüp katkılı betonda karışık modda arcan yüklemesinde boyut etkisi
Size effect for concrete with addition of carbon nanotube in mixed mode arcan loading
- Tez No: 352567
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Deneysel bu çalışmanın amacı, çok duvarlı nano karbon tüp katkısının beton dayanımına etkisinin anlaşılmasıdır. Karışımın homojen olabilmesi için ultrasonik karıştırıcı kullanılmış ve çentikli dikdörtgen numunelerin çekme performansını tespit için modifiye arcan deney aleti kullanılmıştır. Çekme deneyinde 36 adet nanolu, 36 adet nanosuz olmak üzere farklı açılarda ve derinlikte, çentikli toplam 72 adet prizmatik numune hazırlandı.Basınç deneyinde dayanımını ve boyut etkisini araştırmak için farklı boyutlarda 54 adet nanolu ve nanosuz silindir numune hazırlandı. Nanolu karışımlarda homojen olabilmesi için sürfaktan kullanılmıştır. Nano karbonun beton dayanımına olumlu katkısı ile homojen bir karışım için gerekli olan sürfaktanın olumsuz etkisinden dolayı nanonun beton dayanımına katkısı beklenen düzeyde olmamıştır. Ancak nano katkılı numunlerde boyut etkisi katkısız numunelere oranla daha düşük olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study is understanding the effect of addition of multiwalled carbon nanotubes on the concrete strength. The ultrasonic mixer was used to obtain a homogeneous mixture and the modified arcan test apparatus was used for establishing the tensile performance of the notched rectangular speciments. In the tensile tests totally 72 prismatic specimens that including 36 nano additive and 36 without nano additive specimens with different angles and depths were prepared.In the compression test for investigating the strength and size effect 54 nano additive and no nano additive cylinder specimens were prepared. In the mixtures consisting nano material for providing more homogeneous mixtures, the surfactant material was used. Although the positive effects of carbon nano tubes on the concrete strength because of the negative effects of the surfactant that necessary to obtain homogeneous mixture, the concrete strength of the specimens with carbon nano tubes was not like expected.But, the size effect for the specimens with carbon nano tube addition was lower when it is compared with the specimens without carbon nano tube addition.