Kan örnekleri kullanarak radyasyon dozunun doğrudan tespiti
Direct determination of radiation dose in human blood
  1. Tez No: 352584
  2. Yazar: ÖZGE GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı, Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL) tekniği ile insanın maruz kaldığı iç/dış radyasyon dozunu, kan örneği kullanarak belirlemektir. Literatürde, iç/dış radyasyon dozunun doğrudan ölçülmesine olanak sağlayan bir işlem yoktur. Radyoizotop enjekte edilmiş hasta kanı ile sağlıklı kana, laboratuvarda beta radyasyon dozu verilerek hazırlanan örneklerin lüminesans sayımları alınmıştır. Bozunma eğrileri çizilmiş ve doz-cevap eğrileri farklı dozlar için elde edilmiştir. Farklı kan örneklerinin aldığı dozların belirlenmesi için, lüminesans sayımları doz-cevap eğrilerine interpole edilmiştir. Çalışma, çok küçük miktarda kan örneği kullanarak basit şekilde ve retrospektif olarak insanın aldığı dozun doğrudan tespit edilebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, özellikle sağlık alanında ve radyasyondan korunmada çok önemli değerlendirmelere ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the internal radiation dose by using human blood sample. In the literature, there is no process that allows the direct measurement of the internal radiation dose intakes by a person. The luminescence counts from the blood sample having a laboratory-injected radiation dose and the waste blood of the patient injected the radiopharmaceutical for diagnostic purposes were both measured. The decay and dose-response curves were plotted for different doses. The doses received by the different blood aliquots can be determined interpolating the luminescence counts to the dose-response curve. This study shows that the dose received by a person can be directly, simply and retrospectively by using only a very small amount of blood sample. The results will have important ramifications for the medicine and healthcare fields in particular. This will also be very important in cases of suspicion of radiation poisoning and in malpractice and so on.