İnsan kanından elde edilen lüminesans sayımlarının kinetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of kinetic characteristic of luminecence signal from human blood
  1. Tez No: 526512
  2. Yazar: GÜLPER AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Optik Uyarmalı Lüminesans, iyonize radyasyona maruz kalmış örneklerdeki geriye dönük (retrospective) toplam dozu belirlemek için kullanılan bir dozimetri yöntemidir. Dâhili veya harici olarak iyonize radyasyona maruz kalmış insan kanı kullanılarak, kişinin aldığı radyasyon dozunu doğrudan tespit edebilmek için daha önce deneysel bir çalışma yapılmıştır. Elde edilmiş deneysel veriler kullanılarak, bu çalışmada, lüminesans mekanizmasının aydınlatılması amacıyla kinetik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. İnsan kan örneklerinden alınan lüminesans sayımları, eğri-uyarlama (curve-fitting), aktif-uyarmalı lüminesans yaklaşımı ve Lineer Modülasyon Tekniği kullanılarak incelenmiştir. Aktif uyarmalı lüminesans yaklaşımı, bir radyoaktif çekirdeğin ardışık bozunmasına benzetilmiş yeni bir yöntemdir. Bu yöntem kullanılarak Luminesans bozunma eğrilerinin pik formlarının eldesinin mümkün olduğu gösterilmiş; kan örnekleri için bozunma sabitleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bozunma sabitlerinin, örneğin maruz kaldığı dozla değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
OSL technique is based measuring the luminescence intensity from a sample that was exposed to ionizing radiation. It is obvious that humans are exposed to ionizing radiation both internaly or externaly. It has been previously performed the direct determination of radiation dose in human blood. The detrapping constants for human blood sample were obtained using curve fitting, Active OSL, Linear Modulation techniques and deconvolution programmer. The explanation of the AOSL is based on the radioactive decay law of successive disintegration. It allows obtaining the peak forms of luminescence signal. It has been observed that the decay rates for blood sample exposed to different radiation doses changed with dose. AOSL Approximation is appropriate – for separating the peaks that correspond to decay rates.