Bir web sayfasında ilk kullanıcılar için çok kriterli öneri sistemi modellemesi
Modelling a multi criteria recommender system for the first users on a web page
- Tez No: 352598
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günlük hayatta yaşamın getirdiği birçok karar verme problemiyle sıkça karşılaşılmaktadır. Bir iş konusunda karar verilirken, üniversite seçimi yapılırken, alışveriş esnasında, internette gezinirken, tv programı seçilirken vb. birçok konuda birçok alternatif arasından en uygun olanı veya olanları tespit edilmeye çalışılır. Bu süreçte öncelikle birey kendi hayat deneyimlerini ardından da yapılan önerileri dikkate alır. Öneriler; bir arkadaş önerisi, üçüncü parti güvenilir bir kaynak, kiralanan uzman bir ekip veya bir internet araştırması olabilir. Önerilerin etkinliği karar verme sürecinde önemli bir rol oynar. Bu etkinlik de öneri karşısındaki davranış çeşidi ile belirlenir. Yapılan önerme kişiyi ilgilendiriyorsa dikkate alınırken, ilgisiz bir önerme göz ardı edilebilmekte ve öneriyi yapana olan güven seviyesini düşürebilmektedir. Bu nedenle hergün biraz daha kişiselleşen dünyamızda doğru önermelerin getireceği faydanın da yadsınamaz olduğu görülebilir. Bu çalışmada, son yıllarda hayatımızın büyük bir parçası haline gelen internet ve bünyesinde barındırdığı web siteleri arasından, okuyucu kitlesine sahip, sağlık alanında yazılar barındıran bir web sitesi için, yeni kullanıcıların tutundurulmasına yönelik bir çok kriterli öneri sistemi modeli tasarlanmıştır. Çalışmada benzerliklerin belirlenmesinde Jaccard algoritması kullanılmış, bir sonraki aşama olan benzer yazılar içerisinden seçim yapılmasında Analitik Hiyerarşik Proses (AHP) ve bir ağırlıklandırma metoduna başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In daily life, it is usual to meet most of the decision support problems. While deciding a job, choosing university, shopping, surfing the internet, choosing a tv program and etc., it is tried to find the suitable alternative or alternatives about most domains. In this process, firstly individual use his/her experiences, then he/she use the recommends which can be from a friend, a third party source, a rented team or an internet search. The efficiency of the recommends plays an important role and can be detected from the user behaviours. If the recommend is likely to the user interests, it can be important for the users. But if it is not, then it may cause a bad effect and a decrease on the reliabilty of the recommender. In this work, a multi criteria model was designed for promotioning of first user on a web site that have an audience on the internet which became a biggest part of our lifes. In this context, the Jaccard algoritm was used to find the similarites and then the Analytic Hierarchy Process (AHP) and weighting method were used for selecting the suitable pages from the similar pages.