Farklı alkil sülfonil hidrazitlerle Ag(I) komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması, antibakteriyel ve karbonik anhidraz enzim üzerine aktiviteleri
Synthesis, characterization, antibacterial and carbonic anhydrase activity of different alkyl sulfonyl hydrazits and their Ag(I) complexes
  1. Tez No: 352597
  2. Yazar: FİRDEVS İLBİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN ÖZDEMİR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada metansülfonik asit hidrazit(L1), etansülfonik asit hidrazit(L2), propansülfonik asit hidrazit(L3), bütansülfonik asit hidrazit(L4) ve N'-asetil bütan sülfonik asit hidrazit(L5) bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen alkil sülfonil hidrazitlerin yapısı, element analizi, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve LC-MS spektroskopik metodları kullanılarak belirlendi ve ayrıca N'-asetil bütan sülfonik asit hidrazit'in yapısı X-ışınları kırınım yöntemiyle desteklendi. Alkil sülfonil hidrazitlerin Ag(I) kompleksleri sentezlenerek (L5 hariç) yapıları; FT-IR, LC-MS spektroskopik yöntemleri, element analizi, iletkenlik ve manyetik duyarlık ölçümleri ile desteklendi. Sentezlenen tüm bileşiklerin, Gram-pozitif: Staphylococcus aureus ATCC 6538, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus cereus NRRL-B-3711, Enterococcus faecalis ATCC 29212 ve Gram-negatif: Escherichia coli ATCC 11230, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Klebsiella pneumonia ATCC 70063 bakterilerine karşı aktiviteleri minimum inhibitör konsantrasyon (MIC's) ve disk difüzyon (DISK) metodu kullanılarak incelendi. Ayrıca sentezlenen bileşiklerin karbonik anhidraz II izoenzim (hCAII) üzerindeki inhibisyon aktiviteleri Km, Ki ve IC50 değerleri karşılaştırılarak incelendi. Biyolojik aktivite sonuçları, Ag(I) komplekslerinin test edilen bakterilere ve hCA(II) enzimine karşı yüksek inhibisyon etkisine sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this work, methanesulfonicacid hydrazide (L1), ethanesulfonicacid hydrazide (L2), propanesulfonicacid hydrazide(L3), buthanesulfonicacide hydrazide (L4) and N'-acetyl buthanesulfonicacid hydrazide (L5) were synthesized. The structures of alkyl sulfonylhydrazides were determined by using elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and LC-MS spectrophotometric methods and also N'-acetyl buthanesulfonicacid hydrazide (L5) was supported with X-ray crystallography method. Ag(I) complexes of alkyl sulfonylhydrazides were synthesized and their structures were investigated by using elemental analysis, FT-IR, LC-MS spectrophotometric methods, magnetic susceptibility, conductivity measurements. The antibacterial activities of synthesized compounds were studied against Gram-positive bacteria; Staphylococcus aureus ATCC 6538, Bacillus subtilis ATCC 6633, Bacillus cereus NRRL-B-3711, Enterococcus faecalis ATCC 29212 and Gram-negative bacteria; Escherichia coli ATCC 11230, Pseudomonas aeruginosa ATCC 15442, Klebsiella pneumonia ATCC 70063 by using Minimum Inhibitory Concentration (MIC's) and Disc difussion method (DISK). Besides, the inhibition activities of synthesized compounds on carbonic anhydrase isoenzyme II (hCAII) have been investigated by comparing Km, Ki and IC50 values. The biological activity screening shows that Ag(I) complexes have high inhibition effects against tested bacteria and hCAII isoenzyme.