Ankara 1. organize sanayi bölgesindeki kaynakçı profilinin araştırılması
Investigation of welder profile on Ankara 1. organized industrial region
  1. Tez No: 352620
  2. Yazar: SABRİ TÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DURGUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada; Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kuruluşların değerlendirmelerine başvurularak, kaynakçılık eğitimi yeterlilik düzeyi, müfredat etkinliği, sosyal yararlılığı, işverenlerin beklentilerini karşılama düzeyi gibi ölçütler açısından değerlendirilmiş ve kaynakçıların iş hayatındaki durumlarıyla aldıkları eğitim arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının saptanması, eğer varsa bu ilişkinin yorumlanması amaçlanmıştır. Kaynakçılık eğitiminin incelenmesi ve mezunların iş bulmaları konusunda aldıkları eğitimden faydalanma derecelerini ortaya koyması, gerek işletmelerin gerekse kaynakçılık eğitimi veren orta öğretim kurumları, meslek yüksekokulları ve fakültelerin bu araştırmayı referans çalışma olarak kullanabilecek olması çalışmayı önemli kılmaktadır. Araştırma kapsamında Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve ilgili Sanayi ve Ticaret odalarından alınan bilgilere göre 750 işletme tespit edilmiştir. Yüz yüze görüşme anket yöntemi kullanılmış, anket Sincan ilçesinde endüstri meslek lisesi metal teknolojisi alanı bulunan Sincan Fatih Endüstri Meslek Lisesi'nde uygulanmıştır. Uygulama 3308 sayılı kanun gereği, meslek eğitimi için öğrenci gönderilen işletmelere öncelik verilerek yapılmıştır. Sanayi kuruluşunda çalışan 90 yöneticiyle ve işletmelerde kaynakçı olarak çalışan 220 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar kaynakçılık eğitiminin, kaynakçıları iş hayatına hazırlama konusunda yeterlilik derecesini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study by referring to the evaluations of industrial organisations in Ankara, welding education and training have been evaluated on the basis of its sufficiency level, school curriculum efficiency, social utility and satisfaction level of the expectations of employers; it is also aimed to find out if there is a meaningful connection between welders' status in their working life and their education and if there is such a connection to interpret this connection. Evaluation of welding education and training, exposition of the effect of the grad mates' education and training in their efforts to find employment, and the fact that both work shop sand intermediate educational and training institutions and faculties which may use this thesis as a reference study, all these make this research important. Within this research, due to the information's that have been taken from the chamber of industry and trade in Ankara, 750 industrial firms which employs welding workers have been determined. In this research face to face questionnaire method has been used. This survey has been carried out at industrial vocational high schools including metal technology in centre of Ankara. In this research, in accordance with the law of vocational training no 3308, the firms that give work to students are prioritised. This survey has been carried through face to face communication with people who are the administrators in 90 industrial emprises and 220 people who are welding workers in industrial firms. The results that obtained in this research show the level of efficiency of education and training of welding in preparing the welders to the effective working life.