Ankara'daki trafik yön levhalarının trafik sorunu çözümündeki etkileri
Effect on traffic solution of traffic direction signs in Ankara
- Tez No: 352622
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlık tarihi boyunca süregelen ulaşım ihtiyacının en kısa sürede, konforlu ve emniyetli bir şekilde giderilmesi güvenli bir ulaşım sistemi ve trafik düzenini sağlayacak kurallar ile mümkündür. Günümüzde artan nüfusa bağlı olarak taşıt trafiğinde oluşan yoğunluk özellikle büyük kentlerde günlük hayatı olumsuz etkileyerek insan psikolojisine, ülke ekonomisine ve çevreye ciddi zararlar vermektedir. Sürücülerin yoldaki mevcut potansiyel tehlikeleri ve gidecekleri yönü doğru algılaması, işaretin belirlenen kural ve standartlar çerçevesinde kullanılması ile sağlanmaktadır. Trafikte yol kullanıcıları ile levhalar arasında kurulacak iletişimin kesintisiz, kısa süre içerisinde algılanabilir ve anlaşılır olması trafik yoğunluğuna olan katkıyı ifade etmektedir. Trafik yön levhaları; belirlenen standartlara uygun, sınırlı ve yeterli sayıda, gece ve gündüz hareket halindeki bir araçtan kolayca okunup anlaşılabilen, yöreye yabancı kullanıcılara zorluk çıkarmayacak ve verilen emri yerine getirilebilmesi için kullanıcıya yeterli zamanı tanıyacak mesafede konuşlandırılmalıdır. Türkiye'nin kalbi konumunda bulunan Ankara trafiğinde karşılaşılan sorunlar, kentsel kimlik çıtasını yükseltme hedefi taşıyan ve trafik düzenini sağlamakla görevli kurumlar tarafından çok yönlü ele alınmalıdır. Yön levhası uygulamalarının trafik yoğunluğuna ve insan ilişkilerine olan olumsuz etkileri iyi analiz edilmeli, yaşam kalitesini etkileyecek eksik ve yanlış uygulamalara yer verilmemelidir.
Özet (Çeviri)
It is possible to fulfil transportation needs throughout the history of humanity in a shortest time, and in a comfortable and safety way by providing a safe transportation system and rules for traffic order. Nowadays, high density in vehicle traffic due to increasing population , especially in large cities, adversely affect the daily life in big cities, and seriously damage human psychology, national economy and the environment . Drivers can recognize their routes and detect existing potential hazards on the roads correctly by using traffic signs specified in accordance with rules and standards. Uninterrupted communication between road users and traffic signs, which can be perceived and recognized immediately represents the contribution to traffic congestion. Limited and adequate number of traffic direction signs which are compatible with required standards and detectable as well as understandable easily by moving vehicles in day and night shall be placed in sufficient distance to provide enough time and convenience for the road users who are unfamiliar to the region so as to enable them apply the order The traffic problems confronted in Ankara, which is located in the heart of Turkey, should be dealed with in a comprehensive way by the institutions responsible for ensuring traffic order and aim for improving the urban identity bar of Ankara. Applications of direction signs' negative impacts on human relationships and traffic density should be analyzed properly and incomplete and inaccurate applications which are affecting the quality of life should not be included.