Deforme bazı astrofizik çekirdeklerin kollektif modele göre incelenmesi
Deforme bazi astrofi̇zi̇k çeki̇rdekleri̇n kollekti̇f modele göre i̇ncelenmesi̇
  1. Tez No: 352639
  2. Yazar: MUSTAFA ORHAN KANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OKUDUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Talys 1.4 paket programı kullanılarak bazı astrofizik çekirdeklerin ve izotoplarının enerji seviye yoğunluk parametreleri üç farklı modele (Sabit Sıcaklık Modeli, Modifiye Fermi Gaz Modeli ve Geliştirilmiş Süperakışkan Modeli) göre hesaplandı. Aynı zamanda hesaplamalar çekirdeklerin titreşim ve dönme bandlarını dikkate alan kollektif model kullanılarak yapıldı. Hesaplanan değerler literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırılmış ve genel olarak sonuçların birbiri ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Sonuçta bu çalışmadaki deforme astrofizik çekirdeklerin ve izotoplarının genel olarak kollektif titreşim hareketi yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, using Talys 1.4 package computer software, it has been calculated the energy level density parameter of some astrophysics nuclei and their isotopes with three different models (Constant Temperature Model, Back- shifted Fermi Gas Model and Generalized Superfluid Model). Also the calculations have been made by the collective model taking into account the vibration and rotation bands of nuclei. The obtained results have compared with the other studies in the literature, and it has been generally observed that the results are in agreement with each other. Finally, it has been shown that the some astrophysics nuclei and their isotopes were made the collective vibration motion.