Tırnak tutulumu olan psoriyazis hastalarında tırnak yatağı ve hiponikyumun dermoskopik olarak değerlendirilmesi
Dermoscopic evaluation of nailbed and hyponychium in psoriasis patients with nail involvement
  1. Tez No: 352689
  2. Yazar: SAİM ÇARŞANBALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FETİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dermoskopi, dermatolojide başlıca melanomun erken tanısında, pigmente deri lezyonlarının ayırıcı tanısında ve çıplak gözle görülemeyen vasküler yapıların değerlendirilmesinde de kullanılmaktadır. Tırnak yatağına sınırlı psoriyazis sıklıkla tanısal güçlük oluşturmaktadır. Bu çalışmada tırnak yatağı psoriyazisinde hiponikyum vasküler yapılarının ve tırnak yatağının incelenmesinde kullanılması sayrılığın takip ve tanısında klinisyenlere yeni bir seçenek elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 04.06.2012-04.06.2013 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran, 18 yaş üzerinde klinik ve histopatologik bulgularla psoriyazis tanısı alan 50 hasta ve aynı yaş grubundan klinik ve mikologik olarak kanıtlanmış tinea ungium bulunan 50 hasta alındı. Hastaların klinik özellikleri, şiddet ölçümleri, hiponikyumdaki damar sayıları, şekil ve dağılımları dijital dermatoskop (MoleMax II) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Dermoscopy is primary used in early diagnosis of primary melanoma, the differential diagnosis of pigmented skin lesions and evaluation of vascular structures that can not be seen with the naked eye. Nail bed psoriasis is often a diagnostic challenge. Clinically, the distinction between idiopathic onycholysis may be imposssible and also may mimic lichen nail bed planus and onychomycosis. In this study it was aimed to obtain a new option for clinicians to monitoring and diagnosis with examination the vascular structures of hyponychium and the nail bed. İn Dermatology Department of Dokuz Eylul University between 04.06.2012-04.06.2013, over 18 years of age, 50 patients with nail bed psoriasis and 50 patients with tinea unguium were included in this study. Clinical characteristics of patients, severity measures, the number, shape and distribution of vessels in hyponychium were evaluated with digital dermatoscope (MoleMax II) . The data obtained from the study was recorded in“SPSS 15.0”and standard 'p' value of