Modüler endüstriyel kontrol sistemi tasarımı
  1. Tez No: 35272
  2. Yazar: EYÜP BÜYÜKSOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
IV ÖZET Endüstriyel sistemlerin otomasyonunda kullanılacak ve donanım hazırlama suresini en aza indirgeyecek, modüler, güvenilir, ekonomik, yüksek performanslı bir kontrol sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem endüstrinin çoğu alanlarında her türlü kontrol amacı İle tek başına veya dağıtılmış kontrol uygulamalarında kullanılabilir. Herhangi bir makina veya proses bu sistemle tek başına kontrol edilebilir. Geliştirilen mikrobilgisayar kontrollü sistemde modüler kartlar 100 mm x 160 mm Eurocard standardındadır ve anakart üzerine takılır. Tüm sistem 19-inçlik kafes kutu içinde bulunmaktadır. Anakarttaki sistem veriyolu üzerindeki işaretler 8-bitlik 8085, Z80, NSC800 ve MC6809 işlemcileri ile 16-bitlik MC68XXX mikroişlemcileri gözönünde tutularak tasarlanmıştır..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A modular, reliable, economic and high performance control system for the automation of industrial systems has been designed. It is meant to minimize the hardware preparation time. The designed control system can be utilized alone in a large variety of control problems in industry as well as in the distributed control applications. Any machine or process can be controlled by this system alone. In the microcomputer controlled system, 100mmxl60mm Eurocard-size cards have been utilized. A 19-inch rack holds the motherboard and the modular cards of the system The signals on the designed control system bus are compatible with 8-bit microprocessors such as 8085, Z80, NSC800, and MC6809 as well as with 16-bit microprocessors such as MC68XXX.