El ve ayak verrukalarında KTP lazer tedavisinin etkinliği
KTPlaser treatment efficiency in the hand and foot warts
- Tez No: 352726
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER İRFAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Verrukalar papillomavirüslerin infeksiyonu sonucu gelişen, deri ve mukozalarda görülen benign proliferasyonlardır. Morfoloji ve lokalizasyonlarına göre, verruka vulgaris, verruka plana, verruka plantaris, verruka filiformis ve verruka anogenitalis (kondiloma aküminata) gibi farklı klinik formları mevcuttur. Verrukalarda uygulanan çok sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır fakat tam etkili bir yöntem henüz geliştirilememiştir. Tedavide kullanılan yöntemler arasında destrüktif tedaviler, virüsidal tedaviler, antimitotik tedaviler ve immünoterapi yer almaktadır. Destrüktif tedavi yöntemlerinden biri olan lazerler, verrukalardaki dilate kapillerleri selektif olarak hasarlayarak etkili olmaktadır. Bu çalışmada Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Dermatoloji polikliniğine 2012-2013 yılları arasında başvuran, el ve ayakta lokalize verrukaları olan, Potassium-Titanyl-Phosphate (KTP) lazer tedavisi uygulanan hastaların dosya ve görüntü kayıtları incelenerek retrospektif olarak lazer tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 9 erkek, 20 kadın hasta olmak üzere toplam 29 hasta dahil edildi. Hastaların tedaviye cevaplarının değerlendirilmesi sonucunda, 24 hastada (%82,8) tedaviye tam cevap ve klinik düzelme görülürken, 2 hastanın (%6,9) lezyonlarında klinik olarak küçülme ve kısmi cevap görüldü. Ayrıca 3 hastada (%10,3) tedaviye cevapsız olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların toplamda 82 adet verrukası mevcuttu ve 73 verruka (%89) tedaviye tam cevap verdi. El ve ayak verrukalarındaki lazer tedavisinin etkinliği karşılaştırıldığında ise etkinlik açısından iki verruka tipi arasında istatiksel olarak fark tespit edilmedi. Hastaların nüks açısından takiplerinde, tedaviye tam cevap veren 24 hastanın 6'sında (%25) 6. ay kontrolünde nüks geliştiği tespit edildi. Çalışmamızın sonucunda, KTP lazer tedavisinin verrukalarda etkili bir tedavi seçeneği olabileceği kanısına varılmıştır. KTP lazer tedavisinin etkinliği ve yan etkilerini değerlendirmek için daha geniş ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Verrucas are benign proliferations of skin and mucosae due to infection with papillomaviruses. According to the morphology and localization, verruca vulgaris, verruca plana, verruca plantaris, verruca filiformis and verruca anogenitalis ( condyloma acuminata ) are among the different clinical forms. Numerous different treatments are available for verrucas, but totally effective treatment was not yet developed. Destructive treatments, virucidal treatments, antimitotic treatments and immunotherapy are among the methods used in the verruca treatment. Laser treatment is one of the destructive method of treatment, which is effective by selectively damaging the dilated capillaries of verrucas. In this retrospective study, we aimed to evaluate the effectiveness of Potassium-Titanyl-Phosphate (KTP) laser for the treatment of hand and foot warts. We analyzed the patients who were treated at Mersin University Health Research Center, Dermatology Outpatient Clinic between 2012-2013. Twenty-nine patients, 9 male and 20 female, were included in the study. Of the 29 patients, 24 patients (82.8%) showed complete response to treatment with total clearence of the clinical lesions, 2 patients (6.9%) showed partial response with some degree of regression in their lesions, and in 3 patiens (10.3%) we did not show any clinical improvement. There was total of 82 verruca in the patients which included in the study and 73 verruca showed complete response to treatment. We didn't find statistically significant difference in the response rates of hand and foot warts which treated with KTP laser. The follow up examinations were performed 3 and 6 months after the last treatment. Of the 24 patients with complete response to treatmet, recurrence of the warts was observed in 6 (25%) patients. The hand and foot warts tend to be recalcitrant to treatments and usually the treatment methods available are uneasy and sometimes painful. According to the findings of this study, KTP laser treatment seems to be a successful, simple and well tolerated treatment method for the treatment of hand and foot warts. However larger, and controlled studies are needed to confirm these preliminary findings of this study.