Sezeryan ameliyatı sonrası ağrı kontrolünde el ve ayak masajının etkinliği
The effectivenes of the hand and foot massages on pain management after postcesarean operation.
- Tez No: 193033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sezeryan Ameliyatı Sonrası Ağrı Kontrolünde El ve Ayak Masajının EtkinliğiNuriye DEĞ RMENÖZETAraştırma, sezeryan ameliyatı olan hastaların postoperatif ağrısınınazaltılması üzerinde el ayak masajının etkinliğini belirlemek amacı ile planlananrandomize kontrollü, ön test son test modeline uygun deneysel bir çalışmadır.Çalışma; 25-01-2006 ile 03-04-2006 tarihleri arasında, Eskişehir'deki birÜniversite Hastanesi ve iki Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanelerinin kadındoğum servisleri ile yoğun bakım ünitelerinde yapıldı. Örnekleme; 25'i kontrol, 25'i elayak masajı ve 25'i ayak masajı grubu olmak üzere toplam 75 kadın alındı.Verilerinin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu, Postoperatif Ağrı TanılamaFormu, NRS ve VS Ağrı Ölçekleri, Masaj Öncesi ve Masaj Sonrası Postoperatif Ağrızlem Formu kullanıldı. Araştırma için; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp FakültesiEtik Kurulundan onay alındı. Operasyonu takip eden ilk 24 saatte, analjezik alımındanortalama 1-4 saat sonra; kontrol grubu dışında, el ayak masajı grubundaki hastalara 20dakika, ayak masajı grubundakilere 10 dakika süreli masaj uygulandı. Elde edilenverilerin değerlendirilmesi; SPSS 11,00 paket programı ile yapıldı.Araştırma sonucunda, el ayak masajı grubunda masaj öncesine göre ağrıazalması daha fazla olmasına karşın, deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlıfarklılık bulunmadı (p>0,05). Kontrol grubunun ilk ölçümden 90 dakika sonra ağrışiddetinin arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Effectivenes Of The Hand And Foot Massages On Pain Management AfterPostcesarean Operation.Nuriye DEĞ RMENSUMMARYStudy was planned to decide the effectivenes of hand and foot massage onreducing the pain of postoperative patients who had cesarean operation. t is anexperimental study that was controlled randomly and suitable for pretest-posttest model.Study was done in the maternal services and intensive care units of Eskişehirone University Hospital and two Women Illnesses Maternity-Home Hospitals, between25th of January 2006 and 3rd of April 2006. Sample group consists of three maingroups; first is a control group of 25 patients, second is hand and foot massage group of25 patients and third is foot massage group of 25 patients, totally 75 women patients.To collect of the data, `Patient Data Form?, `Postoperative Pain DefiningForm?, `NRS and VS Pain Scalas?, `Premassage and Postmassage Postoperative PainPursuing Form? were used. The permission was gained from Eskişehir OsmangaziUniversity Medical Faculty Etical Comission.