Sultandağları (Afyon)'nda yayılış gösteren bazı liken türlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
  1. Tez No: 35276
  2. Yazar: SÜLEYMAN SERDAR UZUNKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET“Sultandağları (Afyon)' nda Yayılış Gösteren Bazı Liken Türlerinin Taksonomik ve Ekolojik Özellikleri”ni konu alan bu çalışma Türkiye Liken Florasının belirlenmesine katkıda bulunmak üzere yapılmıştır. Sultandağ bölgesinde yapılan çalışmada 8 değişik istasyondan 33 liken türünün taksonomik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu türlerin Türkiye'de ve Avrupa'daki yayılış alanlanda verilmiştir. Bölgede kayaç yapısında kalkerli kayaların yaygın olması nedeniyle bu tip substratlar üzerinde gelişen türler (16 adet), silisli kayalar üzerinde bulunan türlere (2adet) oranla daha fazladır. Çalışma alanında tespit edilen 4 cins genellikle nitrofil türleri içermektedir. Diğer türlerde (14 adet) meyve ağaçlan, kavak, meşe gibi ağaçlarda geliştiği gibi aynı zamanda kayalar üzerinde de gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study titled as“Taxonomical and Ecological Features of Lichen in Sultandağlan (Afyon)”aims to contribution to the determination of the Lichen Flora of Türkiye. Ecological and taxonomical features of 33 lichen species growing in the 8 sites of Sultandağlan are given. Distribution patterns of these species in Türkiye and Europe are also given. Sixteen lichen species have been found on the calcareous rocks spread widely in the region. Whereas only two species have been found on the siliceous rocks. In the study area, we also found four lichen genus that usually have nitrophyl species among them. Fourteen species have been found growing either on various trees, or on the rocks.