Kesikli olay sistem simülasyonu ve Orta Anadolu Rafinerisi üzerine bir uygulama
Discrete-event system simulation and application to Orta Anadolu Rafinery system
  1. Tez No: 73816
  2. Yazar: NİHAT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada; alternatif sistem tasarımları simülasyon yöntemiyle ele alınmıştır. Öncelikle simülasyon yönteminin tanım, kavram, uygulama alanları ve metodolojisi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra ise fazla detaya inmeksizin bekleme hattı teorisi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın uygulama kısmında Orta Anadolu Rafinerisi dolum ünitesindeki Fuel-Oil dolumu yapılan adalarda alternatif sistem tasarımlarının simülasyon yöntemi kullanılarak karşılaştırılması yapılmıştır. Sistemin durum değişkenleri zamanın belirli noktalarında kesildi olarak değişmektedir. Bu nedenle bu çalışmada kesikli olay sistem simülasyonu kullanılmıştır. Sistemin modellenmesinde genel amaçlı dillere nazaran getirdiği büyük kolaylıklar nedeniyle SIMAN özel amaçlı simülasyon dili kullanılmıştır. SIMAN dilinin kullanılmasının bir diğer nedeni, programlanmasının kolay olması ve yazılımının gerçeklenmesi ile modelin doğrulanmasında sağladığı üstünlüklerdir. Sonuç olarak, dolum ünitesindeki kol sayısının üçe, kantar sayısının ise bire düşürüldüğü seçeneğin mevcut şartlar altında en uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is concerned alternative system designs with the simulation method. Firstly, the information about definition, conception, application areas and methodologies of simulation method was given. Afterwards, the waiting line theory was briefly explained. In application section, in Orta Anadolu Refinery Fuel-Oil filling units have been compared by using simulation method of alternative systems designs. SIMAN specific-purpose simulation language was used in this study since it brings big conveniences when compared with the general-purpose languages in system modelling. The reason why SIMAN language was used is that it is simple and there are some superiorites in the validation of model by verifying its software. Under correct conditions, the most suitable option has been determined that the number of places used for filling Fuel-Oil should be reduced to three, and also the number of scales should be reduced to one.