Levodopa ve amantadinin insan umblikal ven endotelyal hücre canlılığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of levodopa and amantadine on viability of human umbilical vein endothelial cell
  1. Tez No: 352760
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Parkinson hastalığı (PH) hareketlerde yavaşlama, rigidite, postural instabilite ve istirahat tremoru ile karakterize progresif nörodejeneratif bir hastalıktır. Levodopa (L-Dopa) PH tedavisinde ilk tercih edilecek ilaçlardan biri olup, kronik kullanımının tetiklediği diskinezi olarak değerlendirilen istenmeyen hareketler en önemli motor komplikasyonlardan biridir. Nigrostriatal endotelyal proliferasyon ve bozulmuş kan beyin bariyeri, L-Dopanın etkilenmiş beyin bölgelerine hızlı ve geniş dağılımına neden olarak L-Dopaya bağlı diskinezi (LID-?Levodopa induced dyskinesia?) ve motor dalgalanmalarda önemli bir patofizyolojik role sahiptir. NMDA-glutamat reseptör antagonisti olan amantadin LID önlenmesinde kullanılan antiviral bir ilaçtır. Bu çalışmada L-Dopa ve amantadinin insan umblikal ven endotelyal hücre (HUVEC) kültüründe hücresel canlılık üzerine etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla HUVEC hücre serisi 24 saat 370C ve % 5 CO2?li ortamda etüvde inkübe edilmiştir. Kontrol grubu ayrıldıktan sonra kuyucuklara tek başına L-Dopa, amantadin ve vandetanib 10-5, 10-6 ve 10-7 konsantrasyonlarda ve L-Dopa /Amantadin kombinasyonu eklenerek 24,48 ve 72 saat süreyle inkübasyona devam edilmiştir. Deney plağına WST-1 solüsyonu eklendikten sonra 450 nm dalga boyunda mikroplate okuyucusunda okutularak her deney grubunda bulunan hücreler ve ilaç uygulanmayan kontrol grubundaki hücrelerin canlılıkları analiz edilmiştir. Kontrol grubundaki hücrelerin canlılık skoru % 100 olarak kabul edilerek ilaç uygulanan deney grubundaki hücrelerin canlılığı kontrol grubuna göre hesaplanmıştır. Buna göre ilaçların maximum konsantrasyonda uygulandığı deney grupları karşılaştırıldığında 24.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD), is a progressive neurodegenerative disease characterized by slowing motion, rigidite, postural instability and resting tremor. Levodopa (L-dopa) is the first choice drug in the treatment of PD, chronic use causes dyskinesia which is one of the most important motor complications as involuntary movements. Endothelial proliferation and altered blood?brain barrier (BBB) permeability can potentially affect the kinetics of L-DOPA entry into the affected brain regions. Large and rapid fluctuations in brain levels of L-DOPA have a prime pathophysiological role in L-DOPA-induced dyskinesia (LID) and motor fluctuations. Amantadine is an antagonist of the NMDA type glutamate receptor, that has shown to reduce LID. In this study, we aimed to evaluate the effect of L-Dopa and amantadine on cellular viability at human umbilical vein endothelial cell (HUVEC) culture. Cultivation of HUVEC was performed in an incubator having 5 % CO2 at 370C until cell monolayers attained confluence which occurred after 24h. After lefting the control group, L-DOPA and amantadine with concentrations of 10-5, 10-6 ve 10-7and their combinations were used for the proliferation assay in which cells were incubated for 24, 48, and 72 h with these drugs. The cell viability was assessed using the cleavage of WST added to the culture medium and the absorbance of the samples was measured at 450 nm using a microtitre plate reader. The viability score of the control group was defined as 100 % and the viability score of the study drugs on HUVEC was calculated with respect to their negative controls.