Köpeklerde helikobakter enfeksiyonlarının c14 üre nefes testi ve polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenmesi ve tedavisi
Determination of helicobacter infections in dogs with c14 urea breath test and polymerase chain reaction and its treatment
- Tez No: 352776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL MERAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastroenteroloji, Veteriner Hekimliği, Gastroenterology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada klinik olarak epigastrik ağrı şikâyeti mevcut olan ve olmayan köpeklerin mide biyopsisi, sıvısı ve fırça biyopsisi örneklerinde Helicobacter enfeksiyonlarının varlığının Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR), mikroskobisi ve bunun yanında C14 -üre nefes testi yapılarak karşılaştırılmalı analiz takibi sonucu bu üç teknik arasındaki uyumun ve farklılıkların enfeksiyonun teşhisi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmadaki hem hasta hem de sağlıklı köpeklerden kan alındı ve numune alınmasından sonra kan sayımı sonuçları kayıt edildi. Endotrakeal tüp yardımıyla nefes toplayıcı kuru kartuş sistemi ile solutturuldu. Fırça sitolojisi yöntemiyle her hayvandan mukus, biyopsi örnekleri ve mide sıvıları alındı. Numuneler, Diff-quick boya ile etken preparat üzerinde arandı. PZR analizlerinde örneklerden Helicobacter spp. varlığının belirlenmesi için hedef gen baz alınarak yapıldı. Bulgular: Helicobacter gastritisli köpeklerde lökositoz, eritrositopeni ve eritrosit dağılım yüzdelerinde düşme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Within the present study, three different diagnostic approaches; PCR, microscopy, and 14C helicobacter urea breathe test that were performed with the brush biopsy technique. Samples of the stomach, and the stomach liquid for diagnosing the Helicobacter infection, were compared for their convenience and differences in the Helicobacter infected dogs that showed symptoms with or without epigastric pain. Material and Method: Total blood counts were recorded immediately after the sampling from both sick and healthy dogs. The intubation tubes were placed and with urea dry cartridge and breath of the dogs were collected. Within the brush biopsy technique biopsy material and stomach liquids were collected. Samples were stained with Diff-quick stains and searched for the bacteria. Target gen was used for detection of Helicobacter spp. in the PCR analyzes. Results: Leucocytosis, erythrocytopenia, and decrease in erythrocyte distribution width were detected in the dogs with Helicobacter gastritis.