Tenisçilerin temel vuruşlarında kas aktivasyonunun top hızına etkisi
The effect to ball speed of muscle activation during basic strokes of tennis players
  1. Tez No: 352777
  2. Yazar: ERCÜMENT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Tenis sporcularının temel vuruşlarında (El önü, El arkası, Servis) kas aktivasyonlarını EMG yardımıyla tespit etmektir. Vuruşlarda kas aktivasyonun yanı sıra her vuruştaki top hızı da tespit edilerek kas aktivasyon değerlerinin top hızına etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışma 25 rekreasyonel tenis oyuncusu ve tenis antrenörü üzerinde yapılmıştır. Çalışmamızda servis vuruşu için baskın kol bölgesindeki; "Biceps brachii, Triceps brachii, Pectoralis Major ve Deltoid El önü vuruşunda Biceps brachii, Deltoid, Pectoralis Major, Latissumus dorsi El arkası vuruşunda External obligue, Erector spinea, Trapezius ve Deltoid kasları ölçülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde Friedman testi ve Wilcoxun testi kullanılmış ve Korelasyon ve Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Bulgular: El önü, el arkası ve servis vuruşlarında kasların aktivasyon değerleri arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. El önü vuruş tekniğinde Bicep brachii ve deltoid, El arkası vuruşta Deltoid, Trapezius, Erector spinea, Servis vuruşunda ise, Triceps brachii ve Deltoid en yüksek aktivasyon ve iş yükü değerlerine sahip kaslar olmuşlardır. Kas aktivasyonu ve top hızı değerleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde el önü ve servis vuruşunda aynı yönlü zayıf bir ilişki El arkası vuruşta ise aynı yönlü orta dereceli bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Tenisteki bu üç vuruş tekniğinde kas aktivasyon değeri arttığında top hızının da arttığı bulunmuştur. Daha fazla Kas grubunun harekete katılımı ve bu kasların aktivasyon değerlerinin arttırılması ile teniste vuruş performansının geliştirilmesine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to detect muscle activation with the help of EMG during basic strokes of tennis players (forehand, backhand, serve). It is aimed to investigate the effect of the ball speed of the muscle activation values, by determining ball speed during the each stroke. Material and Method: This study has been done on 25 recreational tennis player and tennis coach. The research has been measured in muscles of the dominant arm region; "Biceps brachii, Triceps brachii, Pectoralis Major ve Deltoid at forehand stroke Biceps brachii, Deltoid, Pectoralis Major, Latissumus dorsi at backhand stroke External obligue, Erector spinea, Trapezius ve Deltoid for serve stroke. Results: It is utilized Friedman test and the Wilcoxon test in evaluation of the data and calculated Correlation and Pearson's correlation coefficient. According to the results of the study; It is found to be significant difference between the muscle activation values during forehand, backhand and serve strokes. Biceps brachii and deltoid at forehand stroke technique, Deltoid, Trapezius, Erector spinea at backhand stroke technique and Triceps brachii and Deltoid at serve stroke are muscles with the highest activation and workload values. Considering the relationship between muscle activation and ball speed values,a weak relationship with the same direction in forehand and serve stroke, medium relationship with the same direction in backhand stroke are found. Conclusion: As a result; it has also increased ball speed with increasing the muscle activation value at the three strokes technique in tennis. It could contribute to improve the performance of tennis strokes with participation in the movement of the more muscle group and increasing of activation values of the muscles.