Dondurulup-çözdürülen tavşan spermi üzerine metionin, sisteamin, ellajik asit ve arjininin etkileri
- Tez No: 352809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. HARUN ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada 5 mM dozundaki arjinin, ellajik asit, metionin ve sisteaminin dondurulup-çözdürülmüş tavşan semenleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Beyaz Yeni Zellanda tavşanlarından alınan semenler birleştirildi. Birleştirilen semenler, 5 eşit kısma bölündü. Her bir kısım sırasıyla arjinin, ellajik asit, metionin ve sisteaminin 5 mM dozlarını içeren ve içermeyen (kontrol) Tris bazlı sulandırıcısıyla 37 santigrat derecede sulandırıldı. Dilüe numuneler, 5 santigrat derecede 1 saat ekilibrasyona bırakıldı. Ekilibrasyondan sonra numuneler, sıvı azot buharında donduruldu ve sonrasında saklamak amacıyla sıvı azota (-196 santigrat derece)atıldı. Numune,1 ay sıvı azotta bekletildikten sonra 37 santigrat derecelik su banyosunda 25-30 saniye bekletilerek çözdürüldü. Dondurup-çözdürme sonrası kontrol ve antioksidan gruplarının spermatozoanın motilitesi, canlılığı, akrozom bütünlüğü, mitokondriyal aktivitesi üzerine etkileriyle birlikte total redükte glutatyon düzeyi ve total antioksidan kapasite üzerine etkileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of arginine, ellagic acid, methionine and cysteamine at 5 mM doses on rabbit semen. Methods: Semens collected from New Zelland rabbits were pooled. Pooled semen divided into 5 equal aliquots. The aliquots were diluted in tris-base extender containing arginine, ellagic acid, methionine and cysteamine at doses of 5 mM, and no additive (control) at 37 santigrat degree. Diluted samples were equilibrated at 5 santigrat degree for 1 h. After qquilibration, the samples were frozen in liquid nitrogen vapour and then plunged into liquid nitrogen (-196 santigrat degree) for storage. After storage about one month, samples thawed via plunging into water bath at 37 santigrat degree for 25-30 second. Following freeze-thawing, effects of control and antioxidant groups on motility, acrosome integrity, viability, mitochondrial activity of spermatozoa and levels of total reduced glutathione and total antioxidant capacity were compared. Results: We found that cysteamine (% 35.00) led to higher significantly and other antioxidants except cysteamine led to higher non-significantly in the percentage of spermatozoa motility, compared to control (% 19.00) (p0.05).