Üçlü halkalarla bazı dezarg konfigurasyonları arasındaki ilgi üzerine
- Tez No: 35287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
iv ÖNSÖZ Bu çalışma 3 bölümden oluşmuştur. İlk bölümde Kaya R[3] den alınan temel kavram, tanım ve teoremler verilmiştir, ikinci bölümde Mihalek, R.J[4J“Projective Geometry and Algebraic Structures”den bir bölüm incelenmiş ve Hall'ün koordinatlama metodu ile koordinatlanan projektif düzlemde y = x doğrusu üzerindeki toplama ve çarpma işlemlerinin tanımları hatırlatılarak, bu işlemlerin etkisiz eleman, ters eleman, birleşme, toplamanın değişme, çarpma işleminin toplama işlemi üzerine dağılma özelliklerini sağladığı Dezarg Teoremi yardımı ile, çarpma işleminin değişme özelliğini sağladığı da Pappus Teoremi yardımı ile gösterilmiştir. Üçüncü bölümde L. Nagamuni Reddy and K. Sitaram [1] ve [2] incelenerek yine Hall'ün koordinatlama metodu ile koordinatlanan projektif düzlemdeki D ve Da özellikleri verilmiştir. Da özelliği ile üçlü halkaların alteme kurallar, ters kurallar ve birleşme özelliği arasında bağlar kurularak, bu özelliklerin geometrik olarak gösterimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work consists of there parts. In the first part the basic concepts definitions and the theorems which are taken from R. Kaya [3] are given. In the second part it has been investigated that the book by Mihalek R. J [4] titled“Projective Geometry and Algebraic Structures”, furthermore by using Hall's coordinatization method it is defined the operations of addition and multiplication in the projective plane on the line y = x. In addition to that identity element, inverse element the commutativity of addition, distirubutive property of addition on multiplication are shown to be satisfied by the mentioned operations by the help of Dezarg Theorem and by means of the Pappus Theorem the commutativity of multiplication is shown. In the third part we studied L. Nagamuni Reddy and K. Sitaram [1], [2] and we expressed the properties of D and Da by the Hall's coordinatization method. Furthermore the relations between property Da and alternative rules, inverse rules, associativity of ternary operation is determined and they are geometrically shown.