Bi̇lateral total di̇z artroplasti̇si̇ uygulanan hastalarin 15. yıl i̇zoki̇neti̇k kas kuvvet testi̇ ölçümü i̇le genel sağlik ve di̇z skor si̇stemleri̇ni̇n uyumluluğu
Evaluated the correlation of isokinetic muscle strength and general health and knee scores of fifteenth year postoperative follow of staged bilateral and unilateral total knee arthroplasties
  1. Tez No: 352907
  2. Yazar: HÜSEYİN NEVZAT TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERTUĞRUL ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızda total diz artroplastisi uygulanan ve 15. yıl takiplerine ulaşılan hastalarda izokinetik kas gücü ölçümlerinin genel sağlık ve diz anketleriyle olan uyumluluğunu değerlendirmek, aşamalı bilateral total diz artroplastisi ve unilateral total diz artroplastisi uygulanan hastaların sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamıza 1 Ocak 1999 ve 31 Aralık 1999 tarihleri arasında primer osteoartrit tanısı ile total diz protezi yapılan 25 hasta dahil edildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, vücut kitle indeksi, uygulanmış olan diz protezinin tarafı kaydedildi. Hastalar cybex ile izokinetik kas gücü ölçümü, WOMAC, KOOS, KSS ve SF-36 anketleri ile değerlendirildi. Bilateral total diz protezi uygulanan hastalarda cybex ile kas gücü değerlendirmelerimizle sırasıyla; SF-36 mental sağlık, SF-36 ağrı alt birimleri, WOMAC ağrı, KOOS ağrı ve KSS diz skoru ile istatiksel olarak anlamlı uyumluluk saptandı. Aşamalı bilateral total diz protezi uyguladığımız hastalarının sonuçları unilateral total diz protezi uygulanan hastalara göre daha iyi olarak kaydedildi. Unilateral total diz protezi yapılan hastalarda ameliyat edilmiş tarafta edilmeyen tarafa göre istatistiksel olarak anlamlı farklar saptandı. Sık kullanılan genel sağlık ve diz skorları ile yapılan hasta değerlendirilmelerinde genel sağlık değerlendirme anketi olan SF-36 izokinetik kas gücü ölçümlerimizle daha uyumlu saptandı. Hastaların uzun dönem takibinde, unilateral total diz protezi yapılan grupta ameliyat edimeyen taraf nedeni ile hastada memnuniyetsizliğe sebep olduğu gözlenildi.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated the correlation of isokinetic muscle strength and general health and knee scores of fifteenth year postoperative follow of staged bilateral and unilateral total knee arthroplasties. Also we aimed to compare the results of staged bilateral and unilateral total knee arthroplasties. 25 patients who have primary knee osteoarthritis were operated by the same surgeon between 1th January 1999 and 31th December 1999 were investigated. The gender, age, body mass index and operation sides were recorded. Cybex isokinetic muscle strength measurement and WOMAC, KOOS, KSS, SF-36 questionnaires were evaluated. We observed statistical correlation between cybex muscle strength with SF-36 mental health, SF-36 pain, WOMAC pain, KOOS pain and KSS knee scores in staged bilaterally operated total knee arthroplasties. The results of staged bilaterally operated TKA were better than unilaterally operated TKA patients. Also statistically the results of operated sides were significiantly better than the nonoperated sides in unilaterally operated patients. There was a good correlation between SF-36 general health questionnaire scores and isokinetic muscle strength evaluations more than the other specified knee questionnaire scores. Also by the time non operated knee had a negative influence in patient's satisfaction result for their operations.