Etibank Emet Kolermanit İşletmesi gölet artıklarının zenginleştirme olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 35291
  2. Yazar: MEHMET SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
IV ÖZET Emet konsantratöründe tüvenan cevherin yaklaşık % 10'luk kısmı artık olarak gölete gitmektedir. Şu andaki mevcut göletlerde 1.5 milyon ton civarında artığın varolduğu tahmin edilmektedir. Bu çalışmada artıktaki B203'ü kazanmak amaçlanmıştır. Dolayısıyla gölet masrafları ve çevreye zararları kısmen de olsa azaltılacak ve ülke ekonomisine bir katkı sağlanılacaktır. Yapılan çalışmalarda gölet artıklarının kolemanit, kalsit, kil, kuvars, realgar, orpiment, muskovit ve pirit minerallerinden oluştuğu ve % 24-25 B2O3, % 0.16 As ve % 0.73 Fe içerdiği görülmüştür. Deneysel çalışmalarda gölet artıklarının suda bekletme, mekanik dağıtma, ultrasonik banyo, manyetik ayırma ve dekrepitasyon yöntemleriyle zenginleştirilme olanakları araştırılmıştır. Suda bekletme deneyi sonucunda % 33.2 B2O3 tenörlü bir ön konsantre % 84.89 verim ile, suda bekletme + mekanik dağıtma deneyi sonucunda ise % 35.04 B2O3 tenörlü konsantre % 89.64 verim ile elde edilmiştir. Ultrasonik banyo deneyi suda bekletme + mekanik dağıtma sonucu elde edilen ön konsantreye uygulanmış ve % 35.9 B2O3 tenörlü konsantre % 87.29 verim ile elde edilmiştir. Manyetik ayırıcıda yapılan zenginleştirme deneyleri sonucunda % 38.68 B2C3 tenörlü konsantre % 82.18 verim ile elde edilmiştir. Konsantrede As % 0.17'e Fe % 0.25'e düşmüştür. Şlamı atılmış numune ile yapılan dekrepitasyon deneyleri sonucunda % 43.85 B2O3 tenörlü konsantre % 83.45 verim ile elde edilmiştir. Bu deney sonucunda konsantredeki As % 0.17 olmuş ve Fe % 0.84'e artmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the Emet colomanite concentrater, approximately 10 % of the through put is discarded as a final tail to the tailing ponds. 1.5 million tonnes of tailings are present in the ponds. The aim of this study was the recovery of the boron minerals from the tails. Therefore, the harmfull environmental effects and pond maintanance costs will be reduced and some profit will be generated. It was found that, pond tails contain colominite, calcite, clay, quartz, realgar, orfiment, muscovit and pyrite minerals. Tails includes 24-25 % B2O3, 0.16 % As and 0.73 % Fe. In this study, tailings were separated by washing, mechanical washing, ultrasonic washing, magnetic separation and decrepitation. At washing tests, the B2O3 grade was 33.2 % at a recovery of 84.9 %. At mechanical washing test, the B2O3 grade was 35 % B2O3 at a recovery of 89.6 %. In ultrasonic washing test, preconcentrated products from washing and mechanical washing were used and the concentrate B2O3 grade was 35.9 % at a recovery of 87.3 %. At magnetic separation, concentrate B2O3 grade was 38.7 % at a recovery of 69.8 %. As and Fe contents of the concentrate were decreased up to 0.17 % and 0.25 %, respectively. At the deslimed decrepitation tests, the concentrate contains 43.9 % B2O3, 0.17 % As and 0.84 % Fe at a recovery of 83.5 %.