J79-17 turbojet motoru birinci kademe türbin rotor palelerinde (kanatçıklarında) kırılma olaylarının deneysel incelenmesi
- Tez No: 35293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET J79-17 serisi turbojet motorlarında türbin rotor birinci kademe palelerinde kopmalar olmaktadır. Konunun araştırılması için başlatılan çalışma dahilinde J79-17 motoru beş ana bölüme ayrılarak incelenmiştir. Pale kopma olaylarınının olduğu türbin bölümü ve sıcaklık ölçümü hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan çalışmalarda asıl hedef türbin giriş sıcaklığının düşürülmesidir. Bunun için egzost gaz sıcaklığı düşürülmelidir. Bu işlem sırasında dikkat edilecek nokta motorun itme verimini düşürmemek olacaktır. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde yeni bir egzost gaz sıcaklığı limiti belirlenmiş ve bundan sonraki motor çalıştırmalarda bu ilmite uyulması istenmiştir.
Özet (Çeviri)
, SUMMARY First stage turbine rotor blades breaking phenomenas has been maintainining at J79-17 turbojet engines. A research has been started to investigate the subject. Thus J79-17 engine has been explained in five section. It has been given detailed knowledge about temperature measurement and turbine section where the blade breaking phenomenas occur. Decreasing the turbine inlet tempature is the main target of this thesis. For this reason the exhaust gas tempature (EGT) must be decreased. The noticiable point of this proses is not ot decrease the thrust efficiency of the engine. As a result of the investigation a lower EGT» limit has been determined. Therefore, it is neccary to conform this limitation as engine operating. VI