Pentoksifilin'in 2-4-6 trinitrobenzenesulfonik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde inflamasyon ve fibrozis belirteçlerine etkisi
Effect of pentoxyphylline on inflammation and fibrosis in 2-4-6 trinitrobenzenesulfonic acid induced experimental colit model
  1. Tez No: 353030
  2. Yazar: EYLEM KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİYASEDDİN ŞÜKRÜ DUMLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç:İnflamatuvar barsak hastalığı(İBH), gastrointestinal sistemi tutan ve hastanın yaşam kalitesini etkileyen, sistemik bir hastalıktır. Pentoksifilin ,nötrofil adezyonunu ve uyarılmış makrofajlarda TNFα salınımını inhibe ettiği gösterilmiş, antiinflamatuvar ve antifibrotik özelliği olan ilaçtır Biz bu çalışmada; deneysel kronik kolit modelinde, kolona ait patoloji preparatlarında inflamasyon ve fibrozis belirteçlerine pentoksifilin etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 24 adet Wistar-albino dişi rat ve kolit indüksiyonu için %50 etanol içinde 30 mg 0,5 ml trinitrobenzene sulfonic acid (TNBS) kullanıldı asitile TNBS ile kronik kolit oluşturulan ratlara grup protokollerine göre intraperitoneal veya intrarektal pentoksifilin (100 mg/kg) koruyucu ya da tedavi edici şekilde uygulanmıştır. TNBS indüksiyonun 8. gününde hayvanlar sakrifiye edildi. Grupların makroskopik ve mikroskobik kolit skorları, doku myeloperoksidaz (MPO), Malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), Metalloproteinaz-3 (MMP-3), doku metalloproteinaz inhibitörü-1 (TIMP-1), TGFβ1 düzeyleri değerlendirildi. Bulgular:PTX tedavi ve koruyucu olarak verildiğinde makroskobik ve histolojik skorları istatistiksel olarak anlamlı derecede etkilemektedir (p0.05)Ancak Grup A da makroskobik ver histopatolojik skor median değerleri Grup C den istatistiksekll olarak anlamlı derecede düşüktür.
Özet (Çeviri)
Aim: Inflammatory bowel disease (IBD), is a systemic disease,which affects gastrointestinal tract and the quality of life . Pentoxyphylline is a potent inhibitor of tumor necrosis factor- alpha released by macrophages. Pentoxyphylline is a prodrug and it has antiinflamatory and antifibrotic effects. In our study, we planned to investigate the impact of Pentoxyphylline on inflammation and fibrosis seen in patients with IBD. Material and Methods: Thirty-six female Wistar-Albino rats and 30 mg 0.5 ml trinitrobenzene sulphonic acid (TNBS) dissolved in 50% ethanol which induces colitis by intrarectal installation. Rats divided into six groups; Pentoxyphylline 100 mg/kg was applied as IP or IR in relevant groups as pretreatment or treatment. The rats were sacrificed on 8th day. Macroscopic and microscopic scores, tissue myeloperoxidase (MPO), Malondialdehit (MDA), superoxide dismutase (SOD), Methalloproteinase-3 (MMP-3), tissue methalloproteinase inhibitor-1 (TIMP-1) and TGF-β1 levels were measured. Results: Pentoxyphylline affected the macroscopic or histological scores in treatment and pretreatment groups. (p 0.05) Macroscopic and histological median scores levels in Group A were significantly lower than Group C. TGF-β1 ,MMP3 and TIMP-1 levels were different between groups. TGF-β1 ,MMP3 and TIMP-1 levels were significantly higher than in pentoxyphylline-treated trinitrobenzene sulfonic acid-induced colitis.