Maraş'ta ilmiye mensuplarına ait Osmanlıca belgelerin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Translation and critics of Ottoman documents about the ilmiye members in marash
  1. Tez No: 353037
  2. Yazar: FAHRİ KANDİLCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET YETİŞGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezde Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde (1860 - 1914) Maraş'ta görev yapan ilmiye mensuplarına ait evrakların transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmıştır. Bu belgeler arasında hal tercümeleri, icazetnâmeler, şehâdetnâmeler, beratlar, dilekçeler, maaş ve hizmet cetvelleri gibi belgeler bulunmaktadır. Bunun yanında ilmiye sınıfının görevleri, toplum içindeki fonksiyonları ve dönemin sosyo-ekonomik yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Osmanlıca belgeler günümüz Türkçesine kazandırılarak, tarihçi ve araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Bu belgelerden yola çıkılarak Maraş'ın eğitim durumu, adli ve idari yapısı ile şehrin sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgi sahibi olduğumuz gibi kadı, naip ve müftü gibi ilmiye mensupları hakkında araştırmalar yapılmıştır.Anahtar Kelimeler :Osmanlı, Maraş, İlmiye, Kadı, Naip, Hal Tercümesi,Türk
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on translation and critics of documents belonging to the İlmiye group worked in Marash. İn the last period of the Ottoman Empire These documents are biographies, certificates, diplomas, permits, petitions, tables of salaries and tables of service. Besides, job requirements of İlmiye cadre, their fonctions within society and social-economical aspects of the period are studied. Starting with these documents, education, socio-economic life in Marash has studied. Naib, Kadı and other İlmiye personalities worked in Marash has been researched. By translating Ottoman documents into the present Turkish, these documents put into service for historians and researchers.Key Words :Ottoman, Marash, İlmiye, Kadı, Naip, Biography, Turk