4857 sayılı İş Kanunu'na göre çalışma süresinin düzenlenmesi ve fazla çalışma
L'aménagement du temps de travail et le travail supplémentaire selon la code du travail 4857
- Tez No: 353073
- Danışmanlar: PROF. DR. E. MURAT ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Çalışma süresi, işçinin kişisel ve sosyal varlığı, işsizlik sorunu ve ülkenin ekonomik durumu ile yakından ilgilidir. 4857 sayılı İş Kanunu ile yürürlükteki mevzuat, çalışma süresinin sınırlandırılmasının koruduğu menfaatler dikkate alınarak yeniden değerlendirilmelidir. Bu çalışmada bir yandan pozitif hukuk eleştirel bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Diğer yandan işçi sağlığı ile ilgili bilimsel araştırmalar, öğretideki çeşitli görüşler ve mahkeme kararları ile birlikte ele alınarak olması gereken hukuk açısından fikir üretilmeye çalışılmıştır. Aşırı çalıştırma ülkemizde milyonlarca insanı ilgilendiren gerçek bir sorundur. Bu nedenle çalışma süresine ilişkin mevzuat hükümlerinin yeniden düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Working time is closely related to the worker's personal and social existence, as well as the country's unemployment problem and the economic situation of the country. Law No 4857 and the legislation in force must be reevaluated considering the interests which are protected by the limitation of working hours. In this study, on one hand, positive law was subjected to a critical evaluation of positive law. On the other hand, scientific researches related to the health of workers, the teachings of the various opinions are taken together with the court decisions to produce the necessary ideas from a legal perspective. In our country excessive running is a real issue of concern to millions of people. Therefore, reorganization is recommended for the provisions of the law relating to the working time.