4857 sayılı İş Kanunu'na göre fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma ücreti
According to Labor Law numbered 4857, wages for extra work and working extra durations
  1. Tez No: 935334
  2. Yazar: NUR BANU TEMUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Fazla çalışma, 4857 sayılı İş Kanunu md. 41/1. fıkrası gereğince“Fazla çalışma, Kanun'da yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırk beş saati aşan çalışmalardır”. Fazla sürelerle çalışma, 4857 sayılı İş K. md. 41/3 fıkrası ile çalışma hayatımıza girmiş bir kavramdır. Anılan fıkrada fazla sürelerle çalışma kavramı şu şekilde hüküm altına alınmıştır:“Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırkbeş saatin altında belirlendiği durumlarda yukarıda belirtilen esaslar dahilinde uygulanan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırkbeş saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmalardır.”Belirtmek gerekir ki, fazla çalışmayla beraber işveren işyerindeki üretimini arttırmaktadır. Bunun yanında işçi de fazla çalışma yaparak ek ücrete hak kazanmaktadır. Bu doğrultuda fazla çalışma, her iki taraf adına da yararlı gibi görünmektedir. Ancak uygulamada işçi ile işveren arasında en çok uyuşmazlık yaşanan işçilik kalemi fazla çalışma ücretidir. Bunun nedeni ise işverenin, işçinin yapmış olduğu fazla çalışmasının karşılığında ya ücretini hiç ödememesinden ya da ücretini eksik ödemesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla işçilerde dava yoluyla söz konusu alacak kalemini işverenden tahsili yoluna gitmektedir. Bu noktada işçilerin fazla çalışma sürelerinin belirlenmesi ve ücretinin hesaplanması konularından bahsetmek gerekmiştir. İşbu çalışmamızda fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma kavramına ilişkin genel bilgilerle beraber, fazla çalışmanın ispatı, fazla çalışma süreleri ve ücret hesaplanması konuları, güncel Kanun, Yönetmelik düzenlemeleriyle Doktrin görüşleri ve Yargıtay içtihatları dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Extra work, According to Labor Law no. 4857 art. 41/1,“extra work is exceeding forty-five hours per week within the frame of the conditions written in the law”. Working extra durations is a concept that entered our working lives with Labor Law no. 4857 art. 41/3. In the above paragraph the concept is stipulated as follows: "In cases where the weekly working hours are determined by contracts to be less than forty-five hours, work that exceeds the average weekly working hours applied within the above-mentioned principles and is carried out up to forty- five hours is considered extra work. It should be noted that, the employer increases his/her prodution at the workplace with extra work. In addition, the employee earns additional wages by working extra. Accordingly, extra work seems to be beneficial for both parties. However, the labor item that causes the most disputes between the employee and the employer is extra work in practice. The reason for this is that the employer either does not pay the employee's wages at all or underpays them for extra work. Therefore, the employees try to collect the receivable from the employer through litigation. At this point, it was necessary to mention determining employee's working extra durations and calculating their wages. In this study, along with general informations about the concept extra work and working extra durations, the issues of proof of extra, work working extra durations and wage calculation were examined by taking into Current Law, Regulation By-Law, Doctrine opinions and Supreme Court Practice law.