İdari yargıda objektif ehliyet
Objective license managerial judgement
- Tez No: 353200
- Danışmanlar: PROF. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kişilerin hak ve menfaatini idarenin eylem ve işlemlerine karşı etkili bir yolla korunması için Anayasa tarafından doğrudan düzenlenen idari yargının, ehliyete ilişkin kuralı 2577 sayılı Kanunun 31.maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu madde uyarınca; ehliyet konusunda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na atıf yapılmıştır.Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu' nda düzenlenen ehliyet, taraf ehliyeti ve dava takip ehliyetine ilişkin objektif ehliyettir. İdari yargıda ehliyetin bir şartı olarak kabul edilen ve idari yargılama hukukunun kendine özgü ehliyet kurallarına subjektif ehliyet denilmektedir.Bu çalışmamızda yukarıda belirttiğimiz taraf ehliyeti ve dava takip ehliyetine ilişkin objektif ehliyet ve kanun yollarında ehliyet üzerinde durulmuş, konular genel olarak Danıştay içtihatları ve mahkeme kararlarına değinilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To protect the the person?s right and advantage against actions and processes of administration effectively, the managerial judgement?s rule ,concerning to competence that is arranged directly by Constitution, is arranged at 2577. article of law. In accordance with this article, it is attributed Law Order(system) Judgement about the competence.The Competence (License) that is arranged in the Law Order(system) Judgement is an objective license relating to the part license and trial tracing license., license rules, managerial judgement law has, which is also accepted as a condition of license in managerial Judgement is called subjective license(competence).In this work, it has been studied on objective license concerning to the part license and trial tracing license indicated above and the license in law, the topic has been tried to be explained by attributing the jurisprudences of Council of State and Trials? verdicts.