Türk eğitim sisteminde Türkçe öğretim programlarındaki değişme ve gelişmeler
The changes and developments of Turkish curri̇culum in the Turkish education system
  1. Tez No: 353268
  2. Yazar: DUYGU ALDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
?Türk Eğitim Sisteminde Türkçe Öğretim Programlarındaki Değişme ve Gelişmeler? adlı bu araştırmada, 1940?lı yıllardan günümüze kadar uygulanmış olan bazı ortaokul ve ilköğretim Türkçe dersi öğretim programları ve bu programların amaç, içerik, eğitim ve sınama durumları incelenmiştir. Araştırmada genel olarak; 1938, 1949, 1962, 1981, 2001 ve 2005 ilköğretim Türkçe dersi öğretim programlarında hedef ve hedef davranışlar, içerik, eğitim durumu ve sınama durumlarında zaman içinde, değişen eğitim anlayışının yansıması olarak ne gibi değişme ve gelişmelere olduğu sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır: 1.Bölüm: Giriş, 2.Bölüm: İlgili Yayın ve Araştırmalar, 3.Bölüm: Yöntem, 4.Bölüm: Bulgular ve Yorumlar 5.Bölüm: Sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır. Araştırmanın sonunda; en ayrıntılı ve en kapsayıcı programın 2005 programı olduğu görülmektedir. 1938, 1949 ve 1962 ortaokul programları hedef, içerik, eğitim ve sınama durumları ile ilgili yüzeysel bilgiler vermiştir. Hedefler ile ilgili ayrıntılar bulunsa da eğitim ve sınama durumlarına yeterince önem verilmemiştir. 1981 ve 2001 programı geçmişteki programlardan daha ayrıntılıdır. Bu programlar öğrenciyi merkeze alan, çeşitli konular ve yöntemlerle amaçlara ulaşmayı hedefleyen programlardır. Bu programlarla özellikle Atatürkçülük ile ilgili hedefler ve hedef davranışlar ve içerik ögesi; geçmişten çok daha somut ve ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Atatürkçülük konusu önem kazanmaya başlamıştır. 2005 programı, tüm ögeleri ile öğretmene yol gösterici niteliktedir. Öğrencinin gelişimini sağlayacak bir çok etkinliği içinde bulunduran bir programdır. Geçmişteki programlarla kıyaslandığında özellikle eğitim durumları ve sınama durumları ögelerinim önem kazandığı görülmektedir. Çağdaş eğitim anlayışına uygun, yapılandırmacı yaklaşımı temel alan bir programdır. Programda verilen örnek etkinlikler ve ölçme yaprakları, değişen sisteme uyum sağlaması gereken öğretmenler için, önemli bir yol gösterici olmuştur. Programlara genel olarak bakıldığında Türkçe?nin bir bilgi değil, beceri dersi olduğu görüşünde birleşilmiştir. Temel dil becerilerini öğrencilere kazandırmak için yapılacak etkinlikler, seçilmiş olan konular ve sınama durumları yıldan yıla değişiklik göstermiştir. 1938, 1949 ve 1962 programlarından itibaren öğrenciye verilen değer artmaya başlamış, 1981 ve 2001?de bu değer yükselmeye devam etmiş ve son olarak 2005 programlarıyla öğrenci eğitimin tam merkezine konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research called, ?The Changes and Developments of Turkish Curriculum in the Turkish Education System?, the Turkish Curriculum of some secondary schools, the aim, content, education and assessment situations from 1940s to the present are practiced. Generally in this research; The questions of ?What kind of changes and developments have become in the secondary schools? Turkish Curriculum, also in the aims and aimed behaviours, content, education and assessment situations?? and ?What are the reflection of educational evolution and development during 1938, 1949, 1962, 1981, 2001 and 2005?? were studied. This research includes five parts: The first part is ?Introduction?, The second part is ?Relevant Publication and Researches?, The third part is ?Method?, The forth part is ?Inventions and Comments?, The fifth part is ?Results and Suggestions?. It is seen that the most detailed and the most comprehensive programme is 2005. The information about 1938, 1949 and 1962 secondary school programmes, aim, content, education and assessment situations is given superficially. Although the details about the aims are found, enough importance is not given to the education and assessment situations. The curriculums of 1981 and 2001 are more detailed from the past curriculums. These programmes aim to reach student-centred programmes, varied subjects and methods. In these programmes, especially the aims and the aimed behaviours of Kemalism and the content items of Kemalism are practiced more concrete and more detailed from the past. The subject of Kemalism begins to become important. The programme of 2005 is the guiding rule for teachers with all its items. It contains lots of activities for the development of students. Compared to the past programmes, the importance is given to the education and assessment situations. This programme bases Constructivism which is suitable to the contemporary education system. The sample activities, assessment tests are leading guide for the teachers who have to adapt the new system. It is clearly seen that in a general view of the programme, Turkish is not a lesson of knowledge, but a skill. The activities which are practiced for Basic Language Acquisitions, selected subjects and assessment situations varies from year to year. The value of student increases after 1938, 1949 and 1962 programmes. The advancement continues in 1981 and 2001 programmes. At the end, the student becomes the centre of the education programme in 2005.