Türk milli eğitiminde Cumhuriyet'ten günümüze program geliştirme alanındaki gelişmeler ve bir eğitim programının temel özelliklerine ilişkin uzman görüşleri
- Tez No: 26724
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmada, Türk milli eğitiminde Cumhuriyet ' ten günümüze program geliştirme alanındaki gelişmelerin neler olduğu ve bir eğitim programının temel özelliklerine ilişkin uzman görüşleri irdelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla; 1) Cumhuriyet ' ten günümüze; İlköğretim ve Ortaöğretim alanındaki program geliştirme çalışmaları ve eğitim programlarındaki değişme ve gelişmelere ilişkin veriler, belgesel tarama yapılarak elde edilmiştir ve tarihsel bir sıralama içinde değerlendirilmiştir. r" 2) Türk milli eğitimi için önerilebilecek bir eğitim programının temel özelliklerinin neler olması gerektiğine ilişkin uzman görüşleri ise anket ile elde edilmiştir. Bu anket üniversitede ve Milli Eğitim Bakanlığı 'nda görevli 69 uzmana uygulanmıştır. Ankettan elde edilen verilerin analizinde frekans (f) ve yüzde (%) değerleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir 1. Türk eğitim sisteminde, 1980 yılına kadar program geliştirme çalışmalarının bilimsel dayanaklı teori ve yaklaşımlar ele alınmadan yürütüldüğü, dolayısıyla bir önceki programa ders eklemeler ve çıkarmalar yapılarak birbirinin benzeri programların hazırlandığı, özde bir değişikliğe gidilmediği görülmüştür. Ayrıca yine bu dönem içinde toplumdaki sosyal ve ekonomik gelişmelere karşın, Türk Milli Eğitimine yön vermek üzere belirlenen program hedeflerinin ve bu hedeflere ulaştıracak içeriğin toplum, birey ve konu alanına yönelik gerekli araştırma ve gözlemlere yer verilmeden saptandığı gözlenmiştir. Eğitim durumları ve değerlendirme gözardı edilmiştir. Son onii yılda bu alandaki çalışmalar, Talim Terbiye Kurulu tarafından 1982 yılında kabul edilen bir eğitim programı modeli çerçevesinde yürütülmektedir. P.u modelin hedefler, hedef davranışlar, işleyiş ve değerlendirme boyutlarım içerdiği görülmektedir. 2. Eğitim programlarının yeterince işlevsel olmayışı, Türk eğitim sisteminin istenilen düzeye ulaşamamasındaki en önemli nedenlerden biri olarak görülmüştür. Bu bağlamda programların araştırmalara dayalı olarak geliştirilmesi, etkileşim oryantasyonunu temel alması ve öğrenci merkez 1 i hazırlanması gerektiği vurgulanmıştır. Gereksinimlerin analizi, programın oryantasyonu, hedefler, hedef davranışlar, öğrenme yaşantıları (içerik, yöntem, çevre düzeni) ve değerlendirme programın temel öğeleri olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the improvements on curriculum development in Turkish Educational system that, have taken place during the period from the foundation of the Republic uy to date and the viewpoints of experts on the fundamental characteristics of the curriculum are questioned. In this respect; 1. The data concerning the changes and improvements on curriculum development studies and on educational programs during the period from the foundation of the Rebuplic upto date both in primary and secondary School Education are maintained by means of a documentarysurvey and are assessed in cronological order. 2. The data questioning the probable basic characte ristics of a curriculum likely to be suggested for the Turkish Educational System are provided by means of a questionnaire. This questionnaire is replied by 69 exports who work at the university and at the Ministry of Education. To analyse the data received out of the ques tionnaire frequency and percentage values are utilized. The findings of the. research are as such: In Turkish Educational System, the curriculum development studies upto 1980 had been carried out without paying special attention to scientific theories and approaches. Due to the fact that the programs prepared during that period involved limited changes scuh as adding or remojing certain subjects, they all looked similer to one another; there fore, no fundamental change in the hard core is observed. In addition, despite the exi stance of social and economical changes in the community during the same qeriod, the educational objectives of the TurkishİT Educational System and the content that would provide the achievement of these objectives were observed to be prepared without adequate consideration of the necessary observations and researches on society individual and sub ject field. Educational situations and evaluation were, also, disre garded. The recent studies conducted during the last decade have been carried out within the frame of a curriculum desing approved of by the Board of Training in 1982. It is this desing which is in line with this fact it is emphasized by the experts that the programs be prepared taking the related researches into consideration. Moreover, they should be student-centered and should depend on interaction orientation. The basic elements of the curriculum are determined to be as such: Need analysis, program orientation, objectives, behavioral objectievs, Learning experiences (content, method, en vironmental organ i zat i on) and evaluation.