TMS-12 Gelir Vergileri Standardı çerçevesinde ertelenmiş vergi ve muhasebeleştirilmesi
Deferred taxes and accounting of deferred taxes according to IFRS-12 Income Taxes Standards
- Tez No: 353348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Uluslararası muhasebe standartlarının ülkemizde uygulanması sırasında, ülkemizin mevcut vergi mevzuatı ile muhasebe standartları arasında uygulama farklılıkları ortaya çıkmaktadır. İşletmeler ülkelerinde geçerli olan vergi kanunlarına göre hesaplanan kâr üzerinden vergilerini hesaplamaktadırlar. Fakat muhasebe standartlarına göre hesaplanan muhasebe kârı ile vergi kanunlarına göre hesaplanan kâr arasında yukarda bahsettiğimiz fark ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu farklılıklar, geçici fark özelliği taşıyorlar ise ertelenmiş vergi doğmuş olacaktır.Çalışmamızda, işletmelerin hesapladıkları mali kâr ile muhasebe kârı arasında ortaya çıkan farklılıkların hesaplanması ve finansal tablolarda gösterilmesi anlatılmıştır. Bu çalışma , Gelir Vergileri Standardının işletmeler tarafından uygulanmasına destek olmak ve ertelenmiş vergi konusunda anlaşılmayan noktaları aydınlatmak amacıyla hazırlanmıştır. Anahtar Sözcükler : 1. TMS-12 2. Ertelenmiş Vergi 3. Ertelenmiş Vergi Varlığı 4. Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü 5. Geçici Fark
Özet (Çeviri)
Implementation differences ocur between current tax legislation in our country and accounting standards during the implementation of international accounting standards in our countryCompanies calculate their taxes in compliance with their profits in reference to the applicable tax laws of their countries. However, the profit calculated in reference to the tax laws differs from the profit according to accounting standards as mentioned above. Deferred tax occurs if these differences are temporary.İn this study, calculation of the differences between financial profit and accounting profit and financial statements of differences are stated. This study is intended to support the implementation of the income tax standard by companies and to clarify the puzzling aspects of defferred tax. Key Words 1. TMS(IFRS)-12 2. Deferred Tax 3. Deferred Tax Assets 4. Deferred Tax Liabilities 5. Temporary Difference