TMS 12 Gelir Vergileri Standardı açısından elektronik ticaretin muhasebesi
IAS 12 Income Tax Accounting Standard electronic trading terms
- Tez No: 383540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bilişim teknolojisinde yaşanan değişimler arasında devrim niteliğinde görülen internet, mevcut ticaret ilişkilerinde büyük bir değişime neden olmuştur. Özellikle mal ve hizmet alım ve satımlarının internet aracılığıyla web siteleri üzerinden yapılması elektronik ticaret olgusunu meydana getirmiştir. Bu açıdan elektronik ticaret 21. yüzyılın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri olmuştur. Günümüzde internet kullanıcı sayısının hızla arttığı buna paralel olarak elektronik ticaret kullanım hacminin de yükseldiği görülmektedir. Ancak söz konusu mal ve hizmet alım ve satımına ilişkin süreçlerin klasik ticaretten farklı olarak fiziki ortam yerine sanal ortamda gerçekleşmesi, mevcut vergileme sistemleriyle bazı sorunlar yaratmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de elektronik ticaretin coğrafi sınırları ortadan kaldırmasıdır. Bunun yanında ülkemizde hali hazırda uygulanmakta olan Tek Düzen Muhasebe Sistemi ile bütün işletmeler için zorunlu olarak uygulanması düşünülen Uluslararası Muhasebe Standartları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Söz konusu muhasebe standartları mevcut muhasebe uygulamalarımıza bazı önemli farklılıklar getirmektedir. Bunlardan en önemlilerinden biri de TMS 12 Gelir Vergileri Standardıdır. Söz konusu standarda göre, vergi hesaplaması vergi mevzuatımızın aksine mali kar yerine muhasebe karı (ticari kar) baz alınarak yapılmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde mevcut uygulanmakta olan Türk Vergi Sistemi ile TMS 12 Gelir Vergileri Standardı arasındaki uygulama farklılıklarına değinilmiş ve söz konusu uygulama farklılıkları çerçevesinde de standarda göre elektronik ticaretin nasıl vergilendirileceği hususuna örnek uygulamalar üzerinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet which is breakthrough innovation caused a giant evolution in trade relationship. Electronic trade phenomenon occured by purchased and sold goods and services on internet thus Electronic trade is most important economic improvement in the 21st century.Nowadays,electronic trade volume is increasing depend on increasing number of Internet users.Electronic trade caused some problem in current taxation system because it occurs on the virtual platform rather than physical platform and it has different process of purchasing and selling goods and services.The biggest reason of this situation was removed geographic restriction by electronic trade . In addition to this,There is some difference between The Uniform Chart Of Accounts which is used in turkey and International Accounting Standards which is contemplated new system obligation for private sector.This accounting standards caused some significant differences on accounting application .The most important difference is TMS12 income tax standard.This tax standard use commercial profit rather than financial profit. In this study, I explained application difference between Turkish Tax System and TMS 12 Income Tax Standard. Also ,I explain the example application how electronic trade is excised.