1793/39 numaralı Samsun şer'iyye sicil defterinin transkripsiyonu ve tahlili
The analysis and transcription of Samsun sharia registry numbered 1793/39
  1. Tez No: 353374
  2. Yazar: MUSTAFA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSRAFİL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Şer?iyye sicil defterlerini anlayabilmek için öncelikle söz konusu defterlerin kısacatanıtımı yapılmış ve araştırmaya konu olan defterin özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmaya esas teşkil eden kaynağın dili, osmanlıca olduğu için, osmanlıca?nın latin alfabesine transkribesinde kabul edilen standartlara uygun olarak, kelimelerin yazımında özel bir tarz benimsenmiştir. Buna göre belgede yer alan ve okunuş itibarıyla farklı anlamlara gelmesi muhtemel sözcükler, mümkün olduğunca aslına uygun olarak transkribe edilmiştir. Bir devletin tarihini araştırırken doğru bilgiye ulaşmak için birinci el kaynaklara bakılması gerekmektedir. Şer?iyye sicil defterleri de Osmanlı Devleti?nin tarihi hakkında birinci el bilgi sunmaktadır. Bu nedenle Samsun şehrinin Osmanlı Devleti?nin son dönemine ilişkin tarihini doğru anlayabilmek için bu defter incelenmiştir. Defter, Osmanlı Devleti?nin son döneminde Canik Sancağı?nın merkezi olan Samsun şehrinin sosyo-ekonomik, dini, siyasi ve kültürel hayatıyla idari durumu hakkında bilgiler içermektedir. Aynı zamanda şer?iyye mahkemelerinin işleyişi ve hukuksal dayanakları hakkında da veriler sunmaktadır. Araştırma 1793/39 No?lu ve 101 Poz numaralı Samsun şer?iyye sicil defteri?nin transkripsiyonu ve değerlendirmesidir. Giriş?in ardından iki bölümden oluşmaktadır Araştırmada defterin transkripsiyonundan sonra, 1793/39 numaralı şer?iyye sicil defterine göre Canik Sancağı?nın merkezi olan Samsun Bölgesinin ilgili döneminin kültürü, ekonomisi, siyasi anlayışı, dini yapısı ve sosyal hayatı hakkında bir değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak Samsun şehrinin Osmanlı Devleti?nin o yıllarındaki genel profilinin ne olduğu ve azınlık statüsündeki halklara yaklaşımın nasıl olduğu gibi sorulara cevaplar aranmış ve şer?iyye mahkemeleri?nin işleyişi ve hukuksal dayanakları hakkında bilgi verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER:Samsun, arşiv, Şer?iyye Sicili, mahkeme, gayr-i müslim
Özet (Çeviri)
Researching the history of a state is to achieve the right information first-hand look at the resources required. Registers of Sharia provides first hand information about the history of the Ottoman Empire. For this reason, this notebook is correctly analyzed in order to understand the city of Samsun on the date of the last period of the Ottoman Empire. The notebook contains information about socio-economic, religious, political, administrative status and cultural life of Samsun, which is the center of the Ottoman Empire during the last period of the Sandzak Canik. In the same time, it provides data about the process and the legal basis about Sharia Courts. In order to understand the Sharia Registry Books, a brief definition is introduced and the properties which are the subject notebook are given. The source language that are essential to the study is Ottoman language, thus it is trascribed to the Latin alphabet. Accordingly, words, which have different meanings due to reading and writing styles, have been transcribed as faithfully as possible. The research is the transcription and the evaluation of Samsun Sharia Registry Book numbered 1793/39 and Exposure numbered 101 Record. After the introduction, the study consists of two parts. In the study, after the transcription of the notebook, an assessment was made about Samsun, the center of Canik Sanjak, for the period of culture, economics, political understanding, the religious and social life of the structure according to Sharia Registry Book numbered 1793/39. As a result, what is sought answers to questions like the years of the Ottoman Empire in the city of Samsun and the minority status of the overall profile of the people of how to approach and important information given about Sharia Courts and the legal basis for functioning. KEY WORDS: Samsun, archive, Sharia Register, the court, non-Muslim