Kur'an tilavetinde temsili okuma: 29-30. cüzlerdeki mâ 'ما' örneği
Representative reading in Quran recitation :The sample mâ 'ما' in the 29th and 30th parts
  1. Tez No: 353382
  2. Yazar: HAYRUNNİSA NEFES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kur?ân?ı Kerim okurken manasına dikkat ederek tilavet etmek gerekmektedir. Manaya dikkat ederek okumak için temsili okuma kaidelerine uymak lazımdır. Çünkü tüm dillerde olduğu gibi, Arapçada da yazılışları aynı, anlamları farklı kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler okuyuş sırasında sese verilen vurgu ya da ton farkı ile birbirinden ayırt edilmektedir. Arapçadaki ???? lafızları benzer şekilde farklı manalara gelmektedir. Sözü edilen lafızları birbirinden ayırt edebilmek için manalarına uygun şekilde vurgular yapmak gerekmektedir. Zira yerinde yapılan vurgu anlamı kuvvetlendirdiği gibi yerinde yapılmayan vurgular manayı anlamsız hale getirebilir hatta yanlış anlamlara sebep olabilir. Bu düşüncelerden hareketle ?Kur?an Tilavetinde Temsili Okuma (29-30. Cüzlerdeki Mâ ???? Örneği) adlı çalışmamızla son iki cüz içindeki ???? lafızlarını tespit ettik ve nasıl okunması gerektiğini açıkladık. Çalışmamızın, araştırılmaya muhtaç bir konu olan, manaya göre tilavet konusuna örnek olmasını ve yeni çalışmalara cesaret vermesini umuyoruz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kur'ân, tilavet, temsili okuma, vurgu (nebr)
Özet (Çeviri)
It should be paid attention to the meaning of Quran while reading it. Reading by meaning is possible if the rules of representative reading are followed. Because as in all languagesin rabic too There are words which have same form but different meanings. These words can be distinguished from each other by emphasis applied to the sound or by the difference of intonation. ???? words in Arabic are the words which have same form but different meanings by their location. To be able to distinguish the words in question from each other they should be epmhasized according to their meanings while reading. As the appropriate emphasis strengthens the meaning the inappropriate ones can lead to misunderstandings and even can make the meaning wrong.In this study, named Representative Reading in Quran Recitation (The sample Mâ ???? in the 29th and 30th parts) we have determined the words ???? in the 29th and 30th parts of Quran and explained how they should be read. We hope that our study which is a subject in need of investigation becomes an example concerning reading by meaning and encourages new studies. KEY WORDS: Quran, reading, representative reading, intonation