Temsîlî kırâat ve tilâvet âdâbı
Representational reading and recitation etiquette
  1. Tez No: 892530
  2. Yazar: KÜBRANUR ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE VİLDAN GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslâm'ın en önemli kaynağı olan Kur'ân-ı Kerîm'i tilâvet etmek, bütün Müslümanlara farzdır. Bu münasebetle Kur'an tilavetini layıkı veçhile öğrenip uygularken, sadece tecvîd kurallarına göre değil tilâvet âdâbına ve temsilî okumaya da riayet etmek gerekmektedir. Nitekim ilâhi kelamın sunduğu mesaj, tam anlamıyla ancak bu şekilde kendini gösterecektir. Kur'an tilâvetinin amacı, onu anlamak ve hayata tatbik etmeye çalışmaktır. Bu açıdan Kur'an'ı temsîlî kırâat ile okumak oldukça önemlidir. Zira Kur'an'ın temsîl üzere okunması âyetlerin manasının canlandırılmasını ve nihayetinde yüce Allah'ın kullarına anlatmak istediği konuların daha belirgin hâle getirilmesini sağlamaktadır. Onu hakkıyla yerine getirebilmek ise Kur'an okuma âdâbına riayetle mümkün olabilmektedir. Nihayetinde bu çalışmada söz konusu iki disiplinin Kur'an'ı okumada derin bir farkındalık oluşturma gibi bir gayede birleştikleri anlatılmaktadır ve bu amaca yönelik olarak birbirlerini destekledikleri gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Reciting the Qur'an, the most essential source of Islam, is obligatory for all Muslims. In this regard, when learning and practicing Qur'anic recitation properly, it is necessary to adhere not only to the rules of tajwīd but also to the etiquette of recitation and the method of representational reading. Indeed, the message conveyed by the divine word will fully manifest itself only in this way. The primary goal of Qur'anic recitation is to understand it and strive to apply it to life. In this context, reading the Qur'an through representational recitation is of significant importance. For the representational recitation of the Qur'an helps to enliven the meaning of the verses and ultimately makes the subjects that Allah, the Almighty, intends to convey to His servants more explicit. Fulfilling this task properly is only possible by adhering to the etiquette of Qur'anic recitation. Consequently, this study demonstrates that these two disciplines converge in the aim of creating a profound awareness in Qur'anic recitation and that they support each other in achieving this goal.