Biyotik stresin (Pheliıpanche aegyptiaca) bitki aktivatörleri uygulanan domates bitkisinde biyokimyasal ve fizyolojik etkileri
Biochemical and physiological effects of biotic stress (Pheliipanche aegyptiaca) in plant activators applied tomato plant
- Tez No: 353585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Canavar otu tarımsal alanlarda enfekte ettiği bitkilere verdiği zarar nedeniyle iyi bilinen bir yabancı ottur ve konukçusunun kökünden gelen sinyallere bağlı olarak çimlenirler ve hücre zarındaki ROT'leri üretimini arttırırlar. Kök ve yaprak dokusunda canavar otu enfeksiyonu nedeniyle artan ROT'lerinin baskılanıp baskılanmadığı, ISR 2000 ve Messenger bitki aktivatörleri ile konukçu bitkinin bu mücadelesinin antioksidan enzim yönünden ne şekilde etkilendiği bu çalışmanın ana hedefi olmuştur. Messenger uygulaması deneneme sonunda Rio Grande pigment içeriğinde artışa neden olmuşken ISR 2000 ise kendi kontrol grubuna kıyasla ilginç bir şekilde azalma gözlenmiştir. ISR 2000 uygulaması TBARS miktarını azalttığı ve bu anlamda hücre zarının daha az hasar görmesini sağladığı anlaşılmaktadır. Bu araştırmada Rio Grande kök dokusunda Messenger Gold ve ISR 2000 uygulamalarının POX ve CAT'ın yanı sıra APX ve GR aktivitelerini de arttırarak etkili bir antioksidan koruma sağladığı saptanmıştır. Bu araştırma ile ISR 2000 ve Messenger uygulamaları ve canavar otu enfeksiyonu etkileşiminde antioksidan savunmanın nasıl çalıştığı ilk defa sunulmaktadır. Literatürde bu konudaki kısıtlı veriler dikkate alındığında köklerdeki antioksidan savunmanın arttırılması için bitki aktivatörü kullanımının anlaşılabilmesi için daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır. Sonuç olarak; Rio Grande domates çeşidinde canavar otu enfeksiyonuna karşı kök dokusundaki antioksidan savunma sisteminin, yaprak dokusuna kıyasla daha iyi çalıştığı, antioksidan savunma sisteminin en fazla ISR 2000 uygulanmış canavar otu (F) grubunda daha sonra ise Messenger Gold uygulaması yapılmış canavar otu grubunda (D) indüklendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Broomrape is a well-known weed in agricultural areas due to damage caused to infected plants and germinates depending on the signals from the host roots and enhances the production of ROS in the cell membrane. The main objective of this thesis has been weather increased ROS was suppressed due to infection of broomrape in root and leaf tissue, and how host plants with plant activators of the struggle are affected in terms of antioxidant enzymes. While Messenger caused an increment in pigment content of Rio Grande at the end of the experiment, ISR 2000 caused decrease compared to the control groups. Application of ISR 2000 decreased the amount of TBARS and in this sense it is understood that provides less damage on cell membranes. In this study, it was found that application of Messenger Gold and ISR 2000 on Rio Grande varieties increased the peroxidase (POX), catalase (CAT), ascorbate peroxidase (APX) and glutathione reductase (GR) activities and provided an effective antioxidant protection. With this study, antioxidant defense system of ISR 2000 and Messenger applications in the interaction of broomrape infection is presented for the first time. Consequently; it was found that Rio Grande antioxidant defense system in root tissue against of broomrape infection work better than antioxidant defense system in leaf tissue. The antioxidant defense system is induced by ISR 2000 applied broomrape (F) group more than induced by Messenger Gold applied broomrape group (D).